Hindistan hükümeti Google’ı dize getirdi: Google’a büyük darbe!


Google, Hindistan tarafından rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle büyük bir cezaya çarptırıldı. Cezanın ardından Google, Android çalıştıran cihazlarda önemli değişiklikler yapacak. Ve tabii ki bundan Xiaomi kullanıcıları da etkilenecek. İşte detaylar.

Hindistan Google’dan korkmuyor

Daha önce Google, Hindistan hükümeti tarafından rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle dava edilmişti. Davayı kaybeden firma bundan dolayı para cezasına çarptırılmıştı. Şimdi ise Google, davanın hemen ardından bazı değişiklikleri Hindistan’daki Android kullanıcılarına uygulamak üzere.

Hindistan’da, Android üreticilerinin sunduğu her bütçeye uygun çeşitli akıllı telefon modelleri olduğundan Android telefonlar Apple iPhone‘lardan daha popüler halde.

Google'a Hindistan'dan büyük darbe: Xiaomi kullanıcıları etkilenebilir!

CCI (Hindistan Rekabet Komisyonu) kendi isteklerini yerine getirdiği vakitte Google’ın cezadan çıkabileceğini duyurdu. Google ise ceza geçerli olana kadar aşağıda bulunan bazı değişiklikleri cihazlara sunacak.

Google’ın ceza hakkında açıklaması ise şöyle;

“Hindistan’daki yerel yasalara ve düzenlemelere uyma taahhüdümüzü ciddiye alıyoruz. Hindistan Rekabet Komisyonu’nun (CCI) Android ve Play’e yönelik son yönergeleri, Hindistan için önemli değişiklikler yapmamızı gerektiriyor ve bugün CCİ’yi onların yönergelerine nasıl uyacağımız konusunda bilgilendirdik.” denildi.

Peki Hindistan’daki Xiaomi kullanıcılarını neler bekliyor?

İşte Google’ın yapacağı değişiklikler;

  • Kullanıcılar, yeni bir Android cihazı aldıklarında varsayılan arama motorlarını değiştirebilecek.
  • Kullanıcılar, dijital içerik satın alırken Google Pay’in yanı sıra diğer ödeme yöntemlerini de seçebilecekler. Hindistan’daki bankacılık uygulamaları gelecekte tıpkı Google Pay gibi çalışabilir hale gelecek.
  • “OEM’ler (Samsung, Sony, Xiaomi ve Huawei gibi), cihazlarına ön kurulum için ayrı ayrı Google uygulamalarını lisanslayabilecek.”
  • Google, “iş ortaklarının uyumlu olmayan değişkenler oluşturması için bazı değişiklikler sunabilecek”.

Hindistan’da tanıtılan bundan sonraki yeni telefonlarda arayüz yakında değişebilir. Hintli kullanıcıların telefonlarında tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Google’ın bloatware uygulamaları azaltılabilecek.

Örneğin, Hindistan’daki Xiaomi telefonlarında Google Mesajlar yerine Xiaomi’nin mesajlaşma uygulaması veya Google Telefon yerine Xiaomi çevirici uygulaması gelebilir. Bu kararın ülkemiz içinde alınmasını istermiydiniz?

Kaynak: https://blog.google/intl/en-in/updates-to-android-and-google-play-in-india/

Read More

Yorum yapın