Türkiye’de Android 13 alan yeni Samsung telefonlar [23 Ocak]

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, Türkiye’de Galaxy cihazlar için Android 13 + One UI 5 göndermeye devam ediyor.

Samsung, Türkiye’deki Android 13 macerasına geçtiğimiz ay resmi olarak başladı. Android 13 + One UI 5 güncellemesini ilk olarak Samsung Galaxy S22 ailesindeki modeller için gönderen Samsung Türkiye, daha sonra Galaxy A53 5G modelini Android 13 + One UI 5 ile tanıştırmıştı. 25 Kasım tarihinde merak uyandıran sürüme Galaxy S20 FE (Exynos), Galaxy Z Fold4, Galaxy Z Flip4, Galaxy Z Fold3 5G ve Galaxy Z Flip3 5G modelleri geçirildi.

-1 Aralık tarihinde güncellemeyi Galaxy S20 Ultra, Galaxy A52s 5G, Galaxy Z Flip, Galaxy Note 20, Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy Z Fold 2, Galaxy A33 5G, Galaxy A52, Galaxy A73 5G ve Galaxy M52 5G modelleri aldı.

-8 Aralık tarihinde ise yeni sürüme Galaxy Tab S7+, Galaxy Tab S8+, Galaxy Tab S8 Ultra, Galaxy A71, Galaxy M32, Galaxy S21 FE 5G, Galaxy S21+ 5G ve Galaxy S20+ geçirildi.

-15 Aralık tarihinde güncellemeyi Galaxy S20, Galaxy S20+, Galaxy Note 10 Lite, Galaxy S20 FE (Snapdragon), Galaxy M22, Galaxy A23 ve Galaxy A32 modelleri aldı.

-23 Aralık tarihinde güncellemeyi Galaxy S21 5G, Galaxy M33 5G, Galaxy Xcover Pro, Galaxy Tab S7 FE ve Galaxy Tab Active 3 modelleri aldı.

-29 Aralık tarihinde güncellemeyi Galaxy S10 Lite, Galaxy Tab A7 Lite, Galaxy Tab S6 Lite ve Galaxy A04s modelleri aldı.

-9 Ocak tarihinde güncellemeyi Galaxy A13, Galaxy A12, Galaxy A72, Galaxy A51, Galaxy Tab S8 ve Galaxy A13 modelleri aldı.

-13 Ocak tarihinde güncellemeyi Galaxy M23 5G, Galaxy A22 akıllı telefon modelleri ile beraber Galaxy Tab A8 tablet modeli aldı.

-23 Ocak tarihinde güncellemeyi Galaxy M13, Galaxy A01, Galaxy A03s ve Galaxy Tab Active4 Pro modelleri aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Resmi sitede yapılan güncellemeye göre Android 13 + One UI 5 güncellemesine önümüzdeki haftalarda Galaxy M12, Galaxy Xcover6 Pro, Galaxy A04, Galaxy A04e ve Galaxy A03 modelleri de geçirilecek. Daha önce de söylediğimiz gibi yukarıdaki listeye zamanla başka telefonlar ve tabletler de eklenecektir. Yani Türkiye’deki Android 13 + One UI 5 macerası sadece yukarıdaki Galaxy modelleri ile sınırlı kalmayacak.

Tekrardan üzerinden geçmek adına yeni arayüz ile iOS 16’yı akıllara getiren bir kilit ekranı karşımıza çıkıyor. Bu kilit ekranı yeni saat tarzları taşıyor, değişen duvar kağıtları sunuyor ve video duvar kağıtlarıyla özelleştirme konusunda çıtayı yükseltiyor. Ekran öğelerinin direkt olarak kilit ekranı üzerinden düzenlenmesine imkân tanıyan arayüz, faydalı “modlar” sistemini de beraberinde getiriyor. Bu altyapı sayesinde farklı durumlar (İş, ders, eğlence gibi) için farklı ayarlara hızlıca geçiş yapılabiliyor. Yeni arayüz ile ayrıca seçilen duvar kağıdının renkleri arayüze uygulanıyor, böylece daha görsel bir deneyim elde edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni arayüz ile ana ekranda birden fazla aracın bir araya toplanmasına imkân tanıyan Samsung, kullanım alışkanlarınıza göre belirli uygulamaların kullanımını öneren bir araç takımı da hazırlamış durumda. Güvenlik ve gizlilik ile alakalı tüm ayarları kolay yönetim için tek bir ekranda toplayan yeni arayüz, içerisinde kişisel bilgilerinizin olduğu bir fotoğraf paylaşmaya çalıştığınız zaman uyarıda bulunabiliyor.

Bildirimleri daha kolay takip edilebilir hale getiren güncelleme, ayarlanan “rutinler” üzerinden birden fazla komutu otomatik olarak uygulayabiliyor. Bu sayede örneğin evde çıktığınızda belirlenen müzik listesinin açılması sağlanabiliyor. Windows PC’ler ile olan bağlantıyı güçlendiren Android 13 temelli One UI 5, her pazarda açık olmayan bir Bixby Text Call özelliğini de beraberinde getiriyor. Bu özellik sayesinde gelen çağrılara metin üzerinden cevap verilebiliyor. Sizin yazdıklarınızı karşı tarafa sesli olarak okunuyor, karşı tarafın sesli olarak söyledikleri ise size metin şeklinde geliyor. Bu özellik çok gürültü ortamlar ya da toplu taşıma için güzel görünüyor.

Türkiye’de Android 13 + One UI 5 alan ve alacak Samsung telefonlar ile tabletler yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More