5.4’lük Muğla merkezli deprem, Android telefonlara önceden bildirildiDeprem

İnternet devi Google, biliyorsunuz daha geniş bir deprem ölçüm / tarama altyapısı için uzun zamandır Android telefonları kullanıyor.

Geçtiğimiz dakikalarda korkutucu bir deprem daha oldu. AFAD, Muğla Fethiye açıklarında 5.4 büyüklüğünde (Kandilli ölçüm farkından dolayı şiddeti 5.7 açıklıyor) bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Paylaşılan bilgilere göre bu deprem, Denizli, İzmir, Muğla, Mersin, Antalya ve çevrelerinde hissedildi. Sevindirici şekilde can kaybının yaşanmadığı depremden saniyeler önce, çok sayıda Android telefon kullanıcısı bir bildirim aldı. Android telefonlara Google tarafından eklenen “deprem uyarıları” sistemi bir kez daha devreye girdi ve kişileri yaklaşan sarsıntıya hazırlama konusunda uyardı. Bu konuda oyun odaklı içerikleriyle tanınan Murat Sönmez’den gelen mesaj şöyle oldu: “Deprem oldu hazır olun diye mesaj geldi. 10 saniye sonra sallanmaya başladık. Bravo valla. İlk kez erken uyarı sisteminin çalıştığına şahit oldum.”

Deprem oldu hazır olun diye mesaj geldi. 10 saniye sonra sallanmaya başladık. Bravo valla. İlk kez erken uyarı sisteminin çalıştığına şahit oldum.

— Murat Sönmez (@Ejderha) January 25, 2023

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elbette halen evden çıkacak kadar bir süre tanımayan sistem, yine de ilk şoka hazırlık, çocukların yanına gitme veya anlık bir saklanma için çok faydalı bulunuyor. Android telefonların içerisinde çok gelişmiş ivmeölçer gibi sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlar en ufak bir hareketi dahi iyi şekilde algılayabiliyor. İşte Google bunu kullanarak Android telefonlardan bir deprem ağı kuruyor. Günümüzde depremler belirli bölgelere konulan sismograflar ile algılanıyor. Bu sistemlerin “erken uyarı için” her yere kurulması mümkün olmadığı için de firma sürece Android telefonları dahil ediyor.

Bu sistem ilk olarak Yunanistan ve Yeni Zelanda merkezli olarak kullanıma sunulmuştu. Sistem daha sonra ise yüksek deprem riskine sahip Türkiye‘de de açıldı. Telefonları mini bir sismograf haline getirmek isteyen Google, sistemi geçtiğimiz yılın başında olan bir Antalya depreminde kullandı. Google’ın geliştirdiği bu AFAD’ın kullandığından çok daha farklı olan sistem, sadece ayarlardan aktif edilirse kullanılabiliyor. Süreç için konuma erişim isteniyor ve buna da izin verilmesi gerekiyor.

Muğla depremi ve Android telefonlara gelen uyarı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More