Gelecek hafta, Bitcoin’in oynaklığına hazırlanın!


Kripto para birimi sektörü, FTX çöküşünün ardından mücadele etmeye devam ediyor ve amiral gemisi varlığı Bitcoin ( BTC ) her iki yönde de önemli bir hareket göstermiyor, ancak bu, önümüzdeki hafta gerçekleşecek olaylara bağlı olarak değişebilir.

Gelecek hafta, Bitcoin’in oynaklığına hazırlanın!

Tesadüf eseri, yeni Amerika Birleşik Devletleri Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu 13 Aralık’ta açıklanacakken, kurumun olası faiz artırımlarını tartışacağı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı yapılacak ve 14 Aralık’ta sona erecek.

Bu olayların sonuçları Bitcoin fiyatı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Özellikle Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan TÜFE raporu, Kasım ayı boyunca enflasyon verilerindeki değişiklikleri veya tüketici fiyatlarında kaydedilen artışı sunacak.

Bitcoin üzerindeki makroekonomik etkiler

TÜFE verileri yükselirse, Bitcoin’in fiyatı üzerinde ek baskı oluşturabilir, Haziran ayında olduğu gibi, TÜFE’nin Mayıs ayı enflasyon rakamları Kasım 1981’den bu yana en yüksek olduğu ve Bitcoin sadece on yıl içinde piyasa değerinden 15 milyar dolar sildi.

Bununla birlikte, önceki ay olduğu gibi beklenenden daha düşük gelirse, Bitcoin sonunda toparlanmak için gereken itişi alabilir. Nitekim, önceki Ekim ayı TÜFE verileri düşük geldikten sonra, Bitcoin sadece 15 dakikada piyasa değerine 15 milyar dolar ekleyerek tepki gösterdi. Ağustos ayında benzer bir şey, kripto piyasası olumlu TÜFE verileri üzerine bir saat içinde 50 milyar doları aştığında yaşandı.

Bu arada Federal Rezerv’in (Fed) faiz artırımları borsa üzerinde baskı oluşturabilir ve kripto ile hisse senetleri arasındaki korelasyon dikkate alındığında bu durum Bitcoin üzerinde de olumsuz bir etki yaratabilir.

Öte yandan, Fed faiz oranları konusundaki eylemini yavaşlatırsa, hisse senetlerini bir yatırım olarak daha cazip hale getirebilir ve kripto piyasalarını da zorlayabilir.

Finansal analist Seth_fin’in tahminlerine göre, TÜFE verileri 0,2 varyasyonla 7,4 puanlık enflasyon artışı anlamına gelebilirken, FOMC oran artışını 50 baz puan (BPS) veya %0,5 olarak tahmin ediyor ve bunun “Bitcoin için uygun” olduğuna inanıyor. ”

Gelecek hafta, Bitcoin'in oynaklığına hazırlanın! - Resim : 1

Tarihsel Bitcoin fiyatı ve enflasyon verileri. Kaynak: Seth_fin

Bitcoin fiyat analizi

Yazının yazıldığı sırada Bitcoin, gün içinde %0,02’lik hafif bir artış gösteren, ancak önceki yedi güne kıyasla %1,39’luk bir düşüş gösteren ve aya göre %13,16’lık düşüşe ulaşan 16.846 $’dan işlem görüyor.

Gelecek hafta, Bitcoin'in oynaklığına hazırlanın! - Resim : 2

Bitcoin 7 günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

8 Aralık’ta alınan CoinMarketCap verilerine göre, 323,92 milyar dolarlık piyasa değeriyle amiral gemisi merkezi olmayan finans ( DeFi ) varlığı, bu göstergeye göre en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Read More

Yorum yapın