Donald Trump, Facebook ve Instagram hesaplarını ‘önümüzdeki haftalarda’ geri alacak


Meta yaptığı açıklamada, Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarına “önümüzdeki haftalarda” erişebileceğini, ancak “tekrarlayan suçları caydırmak için yeni yaptırımlar uygulanacağını” söyledi.

Karar, Trump’ın kampanyasının, yaklaşan cumhurbaşkanlığı ön seçimleri öncesinde eski başkanın Facebook’a geri dönmesine izin verilmesi için baskı yaptığı bildirildikten sonra geldi.

Trump, ilk olarak 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırının ardından, isyancıları alenen övdükten sonra Facebook’tan atıldı. Meta’nın, 24 saatlik bir yasaktan hızla “süresiz” bir uzaklaştırmaya uzattığı ilk askıya alma işlemini ele alışı, kendi Gözetim Kurulu da dahil olmak üzere ağır bir şekilde eleştirildi. Kurul, Trump’ın askıya alınmasına ağırlık veren kararında Meta’yı kendi kurallarına uymamakla ve “sorumluluklarından kaçınmaya” çalışmakla suçladı.

Meta daha sonra askıya almayı tekrar gözden geçirdi ve uzaklaştırmanın en az iki yıl süreceğini söyledi. Ancak şirket şimdi, Trump’ın sonunda Facebook’a geri dönmesine izin verileceğini doğruladı. Meta’nın üst düzey politika yetkilisi Nick Clegg, o sırada eski başkanın gelecekteki politika ihlalleri için “yeni artırılmış cezalara tabi olacağını” söyledi.

Donald Trump, Facebook ve Instagram hesaplarını ‘önümüzdeki haftalarda’ geri alacak

Clegg, Trump ve “sivil huzursuzlukla ilgili” askıya almaların ardından eski durumuna getirilen diğer tanınmış kişilerin, gelecekteki suçlar için en az bir ay süren yeni askıya almalarla karşı karşıya kalacağını söylüyor. Meta’nın, “yaklaşan bir seçimin meşruiyetini ortadan kaldıran veya QAnon ile ilgili içerik gibi 6 Ocak’ta gerçekleşen türde bir riske” katkıda bulunmaları halinde, Trump’ın gönderilerinin erişimini sınırlamak için adımlar atacağını da sözlerine ekledi. Meta bu gönderileri tamamen kaldırmasa da, şirketin paylaş düğmesini kaldırmayı ve şirketin reklam ve tavsiye sistemlerinden engellemeyi düşüneceğini söyledi.

Meta’nın kararı, Elon Musk’ın eski başkanın Twitter hesabını geri yüklemesinden aylar sonra geldi. Trump şimdiye kadar Twitter’a dönmeyi reddetti, ancak Rolling Stone’da yakın tarihli bir habere göre geri dönmeyi planladığı bildiriliyor.

Trump’ın askıya alınması aynı zamanda, şirketin çetrefilli içerik denetimi ve politika kararlarına ağırlık vermesine yardımcı olmak için oluşturduğu Meta’nın Gözetim Kurulu’nun da ilk büyük sınavıydı. Kurul dün yaptığı açıklamada, şirketin Trump’ı eski durumuna getirme kararında “hiçbir rolü” olmadığını ve “gelecekteki üç aylık şeffaflık raporunda bu davanın daha kapsamlı bir analizini yayınlamayı” planladığını söyledi.

Read More

Yorum yapın