Yapay zeka hala düzeltmelere muhtaç


CNET Genel Yayın Yönetmeni Connie Guglielmo, yapay zeka tarafından yazılan ve önemli hatalar içeren bir makalenin ilk kez kendisine bildirilmesinin ardından yapılan bir iç denetimin ardından, yayının düzeltilmesi gereken ek bölümler belirlediğini söyledi.

The Verge’in işaret ettiği gibi, bazı makaleler CNET’in “tamamen orijinal olmayan ifadelerin yerini aldığını” belirten düzeltmeler içeriyor. Bu gibi durumlarda intihal kontrol aracının ya hikayeye atanan editör tarafından “düzgün kullanılmadığı” ya da aracın başka bir kaynaktan aldığı yazıyı tespit edemediğini söylüyor.

Bu haftanın başlarında, CNET’in finansal okuryazarlık makaleleri yazmak için  sessizce, yapay zekayı kullandığı haberini ilk yayınlayan yayın olan Futurism, web sitesinin yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğinin “daha önce başka yerlerde yayınlanan makalelerle derin yapısal ve kelime öbeği benzerlikleri” gösteren kapsamlı kanıtlar bulduğunu söylemişti.

Yapay zeka hala düzeltmelere muhtaç

Futurism, kredili mevduat ücretleriyle ilgili tek bir yazıya işaret ederek, CNET’in sürümünün, Forbes Advisor’ın önceki bir makalesiyle neredeyse aynı ifadelere sahip olduğunu kaydetti. Bugün var olduğu şekliyle yapay zekanın intihalden suçlu olamayacağını belirtmekte fayda var. Yazılım, insanların kendilerine uyguladıkları bir etik kuralı ihlal ederek bir şeyi kopyaladığını bilmiyor. Herhangi bir şey varsa, başarısızlık, satış noktasının AI aracının orijinal içerik oluşturduğunu doğrulaması gereken CNET editörlerine düşüyor.

Genel olumsuzluklara rağmen, CNET, yayınlanan içeriği yazmak için AI araçlarını kullanmaya devam edecek gibi görünüyor. Guglielmo, “Aracın ve editoryal süreçlerimizin hem insan hem de yapay zeka hatalarını önleyeceğinden emin olduğumuzda yapay zeka aracını kullanmaya yeniden başlayacağız” dedi.

“Bu arada, CNET’in ekiplerimize işlerini test ederken, araştırırken ve tanıdığımız tarafsız tavsiye ve gerçeklere dayalı raporlamayı hazırlarken yardımcı olmak için yapay zekanın nasıl kullanılabileceğini keşfetmeye ve test etmeye devam etmesini bekleyin.”

Read More

Yorum yapın