Xiaomi, MIUI 14 arayüzünü bir telefona daha gönderdiXiaomi MIUI 14 LOG Tasarım

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan Android 13 temelli yeni arayüz Xiaomi MIUI 14 için sessiz sedasız çalışmalar aktif olarak devam ediyor.

Xiaomi ekosisteminin merkezinde yer alan MIUI arayüzün yeni sürümü MIUI 14, en son Türkiye’de de satılan Xiaomi 12 Lite modeli için beta test kullanıcısı aranması ile gündeme gelmişti. Şimdi ise yine Türkiye’de satılan amiral gemisi Xiaomi 12 için küresel dağıtım başladı. MIUI 14’ü satıldığı birçok ülkede almaya başlayan güçlü telefon, bu güncelleme ile beraber en son çıkan Ocak 2023 Android güvenlik paketine de kavuşuyor. Bu sayede bilinen tüm güvenlik açıklarından kurtulan telefon, yaklaşık 4.43 GB’lık güncelleme ile daha iyi bir deneyim sunar hale geliyor. İlginç olarak henüz 12 Pro için küresel MIUI 14 dağıtımı yapılmıyor. Ancak bunun da çok yakında olması bekleniyor.

Üzerinden geçmek adına MIUI 14 arayüzü özellikle “hafif” yapısıyla öne çıkıyor, eskiye oranla daha az sistem kaynağı kullanıyor ve bu bağlamda alt seviye cihazlarda dahi akıcı bir deneyim sunuyor. Performansı oldukça artırılan ve yukarıda da görebileceğiniz gibi daha renkli hale getirilen arayüz, diğer sürümlerden farklı olarak daha az depolama alanı da kaplıyor. Yeni sistem mimarisi ile “güç tasarruf” modunda hem yerleşik gelen hem de harici olarak yüklenen uygulamaların performansını artıran arayüz, daha fazla özelleştirme / kişiselleştirme seçeneği veriyor ve yeni “araç takımı / widget” formatı ile kurulabilecek kombinasyon sayısını artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gizlilik ve güvenlik konusunda ciddi şekilde iyileştirildiği aktarılan Android 13 temelli MIUI 14, birçok kalemde uçtan uca şifreleme sunuyor ve işlemleri bulut yerine direkt olarak cihaz içerisinde gerçekleştiriyor. Ana ekran için aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz büyük boyutlu “süper simge” sistemini getiren arayüz, kişilerin ana ekrana bir eğlence amaçlı bitki ya da evcil hayvan koymasına da imkân tanıyor.

Xiaomi ekosistemi için genel geliştirmeler getiren, daha fazla sistem uygulamasının silinmesine izin veren ve kablosuz kulaklıkların farklı cihazlar arasındaki bağlantı sürecini büyük oranda iyileştiren arayüz, taşıdığı sesli dijital asistanı da geliştiriyor. Aktarıldığı kadarıyla asistan artık daha kompleks işlemlerin altından rahatlıkla kalkabiliyor. Kare sabitleme özelliğiyle oyunları daha akıcı hale getirdiği aktarılan sürüm, ayarlar içerisinde daha gelişmiş bir “arama” deneyimi sunuyor ve WiFi sinyallerini mobil bağlantı üzerinden hızlandırabiliyor.

Android 13 temelli Xiaomi MIUI 14 arayüz yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

Read More