Akıllı telefon piyasası son 10 yılın en kötü dönemini yaşıyor!


Yüksek enflasyon ve 2023 için çizilen kötü ekonomik tahminler şimdiden insanları düşündürüyor. Tüketiciler, 2022 yılında üst düzey akıllı telefonlar gibi lüks ürün harcamalarını sağlık ve gıda gibi daha gerekli satın almalara kaydırmıştı.

Apple ve Samsung gibi devler, pazardan ufak da olsa pay alırken genel anlamda baktığımızda son 10 yılın en kötü senaryosu yaşanıyor diyebiliriz.

Telefon piyasası 2023 için pek iyi görünmüyor

Akıllı telefon üreticileri, satışlarda her yönüyle berbat bir yılın ardından yaralarını sarmaya başlayacaklar. Ancak Canalys’in raporlarına göre, 2022’nin 4. çeyreği için dünya çapında gerçekleşen sevkiyatların 2021’e kıyasla yüzde 17 düştüğünü tahmin ediliyor. Yıllık satışlar ise, yıldan yıla yüzde 11 düşüşle 1,2 milyarın altına düşerek, sektörün son on yılda gördüğü en kötü sonuçlara neden oldu.

Apple pazarın yüzde 20’sini domino ederken, Samsung ise pazarın yüzde 25’ini elinde bulundurmaya devam ediyor. Çinli üreticilere bakarsak Xiaomi, Oppo ve Vivo sırasıyla yüzde 11, 10 ve 8 pazar paylarıyla düşen bir orana sahip. Apple’ın yakın zamanda iPhone 14 serisini piyasaya sürmesi, en azından Galaxy S23’ün yakında çıkacak olan sürümüne kadar, pazarda elinin güçlü kalmasını sağlayabilir.

Akıllı telefon sevkiyatları 2023 için hiç iyi değil!

Bununla birlikte, pazar payında elde edilen kazanımların haricinde tüm satıcılar aslında zor bir yıl geçirdi. Canalys Araştırma Analisti Runar Bjørhovde‘ye göre özellikle teknoloji sektörü önemli bir daralma yaşadı.

Üreticiler, tatil sezonu boyunca üst düzey stoklardaki envanteri azaltabildiler, ancak genel olarak, “2022’nin 4. çeyreği, 2021’in 4. çeyreğinin” yüksek talep ve azalan arz kısıtlamalarıyla tam bir tezat oluşturmasıydı. 2022’de insanlar, en son ve en iyi teknolojiye geçmek yerine artan faturalarını ödemekle daha çok ilgilendiler.

2022 yılı sizin için nasıl geçti?

Read More

Yorum yapın