SpaceX Starship için beklenen ilk kalkışa artık çok az kaldıSpaceX Starship

Ortaya çıkan son bilgilere göre SpaceX Starship ve Super Heavy Booster için ilk kalkış denemesi çok yakında yapılacak.

SpaceX, şu an insanoğlunun uzay geleceği için çok önemli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların merkezinde de ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan SpaceX Starship yer alıyor. Firmanın insanoğlunu Ay ve Mars’a götürecek Starship uzay aracını dünya dışına taşıyacak ilk aşama olan Super Heavy Booster, “7” isimli sürümüyle bünyesinde tam 33 farklı Raptor 2 motoru taşıyor. İşte bu önemli ikili SpaceX Starship ve Super Heavy Booster için ilk kalkış testi çok yakında olacak. Bunu direkt olarak sayfanın en altındaki paylaşımı ile CEO Elon Musk duyurdu. İkili şu an Musk tarafından paylaşılan fotoğrafta da görebileceğiniz üzere fırlatma rampasında kalkışı bekliyor.

Şirketin geleceği için çok büyük önemi bulunan uzay aracı Starship, yukarıda da dediğimiz gibi şirket tarafından geliştirilen Raptor 2 roket motorlarını temel alıyor. Raptor 1’den çok daha az parça ile bir araya getirilen motor, bu sayede daha hafif, daha ufak ve daha kolay şekilde üretilebiliyor. SpaceX mühendislerinin her biri özelinde 250 ton güç için zorlayabileceklerini düşündükleri roket motoru, çok önemli şekilde saatler içerisinde yeniden kalkışa hazır hale gelebiliyor ve Raptor 1’e oranla yüzde 50’ye yakın oradan daha ucuza üretilebiliyor. SpaceX, Falcon 9 gibi Starship ve Super Heavy Booster‘ı yeniden kullanılabilir yapıda tasarlıyor.

Alanın en güçlüsü olacak Starship ile beraber Elon Musk ve şirketi SpaceX, sınırları aşmayı ve insanoğlunu Mars’a götürmeyi istiyor. Hatta Musk’ın kızıl gezegen üzerine bir insan kolonisi kurma hedefi bulunuyor.

Starship launch attempt soon pic.twitter.com/QBprVsAH7m

— Elon Musk (@elonmusk) January 12, 2023

SpaceX Starship ve Super Heavy Booster yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Read More