Samsung, ilk katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayar modelini tanıtmaya çok yakın


Katlanabilir ekran teknolojisi, son birkaç yıldır konuşulan en önemli konuların başında geliyor. Şu an için akıllı telefonları etkisi altına alan bu rüzgâr, yakın zamanda önüne dizüstü bilgisayarları da katabilir. Bilindiği üzere sektörün lideri hala ve büyük farkla Samsung. Güney Koreli teknoloji devi, Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip modelleri sayesinde, piyasanın tozunu attırıyor. Öte yandan şirketin dizüstü bilgisayar pazarında biraz geride kaldığını söyleyebiliriz.

Katlanabilir dizüstü bilgisayar dünyası, ilk üyesi olarak Asus ZenBook 17 Fold modeliyle karşımıza çıkmıştı. Yeni bir dönemin habercisi olan bu dizüstü bilgisayar, açıkken 17,3 inç büyüklüğünde bir ekrana sahipken katlandığı zamansa bu ekran 12,5 inçe düşüyordu. Son derece iyi özelliklerle donatılmış bu bilgisayarın en önemli handikapı ise 3.500 dolarlık fiyatıydı.

Samsung, ilk katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayar modelini tanıtmaya çok yakın

Zaten fiyatın çok yüksek olduğunu Asus’un kendisi de kabul etmiş olacak ki, OLED paneli tedarik ettiği BOE firmasından yalnızca 10 bin adet ekran siparişinde bulunmuş. Öte yandan yakın zamanda HP’nin de karşımıza katlanabilir dizüstü bilgisayar modeliyle çıkacağı kesinleşti. İşte birbiri ardında piyasaya sürülen katlanabilir ekranlı bilgisayarlar sonrası elini biraz daha çabuk tutmak isteyen Samsung, 17,3 inç büyüklüğündeki katlanabilir bilgisayar modelinin çalışmalarına hız verdi. Eğer söylentiler doğruysa, bu bilgisayarı 2023 yılının ilk yarısı içerisinde görmemiz mümkün.

Gelen son bilgilere göre, katlanıldığı zaman 13,3 inçlik bir ekrana dönüşen bu bilgisayarda kullanılacak olan OLED paneller, Samsung’un kendi fabrikalarında üretilecek. Bu nedenle de Güney Koreli teknoloji devinin ilk katlanabilir dizüstü bilgisayar modelinin rakiplerinden önemli ölçüde daha uygun fiyata satışa sunulması bekleniyor.

Read More

Yorum yapın