Rusya’nın uzay macerası çok da iyi gitmiyor!


Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos’a göre alet ve montaj bölmesinin dış kaplaması hasar gördü. Neyse ki mürettebat güvende ve normal operasyonlar devam ediyor. NASA bir blog gönderisinde “Soyuz’un harici radyatör soğutma döngüsünün şüpheli sızıntı kaynağı olduğunu” söyledi.

Kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitry Petelin, mürettebat düşük basınç okumalarını fark ettiklerinde, yaklaşık yedi saatlik bir uzay yürüyüşü için hazırlanıyorlardı. Kozmonotlar yürüyüşlerini süresiz olarak ertelediler ve soğutucuya maruz kalmadılar. NASA, “Roscosmos, kabul edilebilir sınırlar içinde kalan Soyuz uzay aracı sıcaklıklarını yakından izliyor” dedi. “NASA ve Roscosmos, harici sızıntı yerinin tespitine yardımcı olmak için harici görüntüleri ve inceleme planlarını koordine etmeye devam ediyor.”. Mürettebat, istasyonun robotik kolunu kullanarak daha fazla araştırma yapmayı planlıyor.

Rusya’nın uzay macerası çok da iyi gitmiyor!

İki kozmonot ve NASA astronotu Frank Rubio’yu taşıyan Soyuz MS-22 uzay aracı, 21 Eylül’de Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Rus uzay ajansı bu gelişme sonrası ISS’deki kozmonotların geleceği hakkında “bir karar verileceğini” ekledi. 21 Aralık’ta yapılması planlanan bir uzay yürüyüşü, soruşturma devam ederken süresiz olarak ertelendi.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, NASA ile Roscosmos arasındaki ilişkiyi (en hafif tabirle) karmaşık hale getirdi. Bu yılın başlarında Rusya, 2024’ten sonra ISS’den çekileceğini ve kendi uzay istasyonunu fırlatmaya odaklanacağını söyledi. Rusya’yı ISS’den çıkarmak programa muazzam bir darbe vuracak olsa da, ABD’nin işgalden önce bile acil durum planı olduğu bildirildi.

Read More

Yorum yapın