Polestar 3 sürücüsünü devamlı olarak gözlemleyecekPolestar 3

Volvo temelli Polestar 3 otomobil modeli sürücüsünü devamlı olarak gözlemleyecek. Peki bu kötü bir şey mi? Bunun cevabı hayır.

Volvo ile bağlantılı elektrikli otomobil markası Polestar, az sayıda da olsa çok dikkat çeken araçlara imza atıyor. Gündemimize en son bir ortaklık ile doğan elektrikli motosiklet ve geliştirme aşamasına alınan elektrikli bisiklet gelişmeleri ile gelen firma, bu sefer hayat kurtarabilecek bir güvenlik teknolojisini benimseyecek olmasıyla ses getiriyor. İsveç merkezli Smart Eye firmasından gelen ve Polestar 3 içerisinde yer alacağı aktarılan teknoloji, direkt olarak sürücü takibine odaklanıyor. Polestar, kullanacakları bu sürücü izleme sisteminin sürücüyü dönük iki kapalı devre (Görüntü sadece araç içinde kalıyor) kameraya sahip olduğunu söylüyor.

Bu kameralar aktarıldığı kadarıyla yolculuk sırasında sürekli olarak sürücünün kafa, göz ve göz kapağı hareketlerini izliyor. Smart Eye’ın yazılımından gelen veriler otomobilin Nvidia tarafından üretilen merkezi bilgisayarına gönderilerek analiz ediliyor ve böylelikle sürücünün uykulu, dikkatinin dağınık veya başka bir şekilde sürüşe yetersiz olup olmadığı anlaşılabiliyor. Bu sistem örneğin direksiyon başında uyumaya başlayan sürücüyü sesli olarak uyarabiliyor, gerekli geri bildirim gelmediği zaman aracı büyük kazaları önlemek adına otomatik olarak durdurabiliyor. Smart Eye imzalı güvenlik sistemleri hali hazırda bazı başka otomobil firmaları tarafından da kullanılıyor.

Polestar CEO’su Thomas Ingenlath, yaptığı basın açıklamasında, “Bu teknoloji ölümcül kazaların arkasındaki ana nedenlerden bazılarını ele alıyor. Sistem sürücünün dikkatini yola yeniden odaklamasını sağlayarak hayat kurtarmaya yardımcı olabilir ve sürücünü bunu yapmadığında ya da yapamadığında önleyici eylem (Otomatik durdurma) başlatabilir” dedi.

Volvo, otomobil dünyasının güvenlik konusuna en çok önem veren ismi konumunda bulunuyor ve şirket bunu Polestar özelinde de değiştirmeyerek memnun ediyor.

Polestar 3 yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

Read More