HTC, CES 2023 kapsamında yeni bir Meta Quest rakibi tanıtacak

Daha önce yapılan bir paylaşım üzerinden HTC imzalı “kompakt” bir Vive VR başlık modelinin yolda olduğu ortaya çıkmıştı.

Twitter’daki HTC Vive hesabı üzerinden geçtiğimiz aylarda aşağıdaki paylaşım geçilmiş, firma bununla üstü kapalı şekilde yeni bir başlığın müjdesini vermişti. Bu paylaşımdan ürünün sadece ufak boyutlu olacağı anlaşılmış, ardından model hakkında bir bilgi gündeme gelmemişti. Bugün çıkan bilgilere göreyse bu başlık yukarıdaki tasarıma sahip ve CES 2023 (Ocak ayının başında) kapsamında resmi olarak lanse edilecek. Hem VR hem de AR temellerini bir araya getirecek bilgisi verilen karma gerçeklik başlığı, firma yetkilisi tarafından yapılan açıklamaya göre özellikle hafif yapısıyla öne çıkıyor ve bu çok güzel duruyor.

Günümüzde halen birçok sanal gerçeklik başlığı oldukça büyük yapıda ve bu kullanıcılar tarafından fazlasıyla eleştiriliyor. Daha ufak bir başlık, eğer fiyatı da uygun olursa pazarda büyük oranda dikkat çekebilir. Verilen diğer bilgilere baktığımız zaman bağımsız olarak görev yapabileceği aktarılan HTC imzalı yeni başlık, ince gövdesine rağmen 2 saatlik bir kablosuz kullanım süresi getirecek ve dışında çok sayıda kamera taşıyacak.

Çok eksende hassas takip yapan kablosuz kontrolcüler ile karşımıza çıkacak model, takılırken bulunan ortama renkli olarak bakılmasına imkân tanıyacak ve istenirse PC’ye bağlanarak çok daha gelişmiş bir kullanıcı deneyimi de sunabilecek.

Go small or go home. pic.twitter.com/PUqqKn4V5E

— HTC VIVE (@htcvive) October 6, 2022

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HTC bundan önce bir metaverse gösterimi ile ses getirmişti. Bu alanda HTC tarafı da çalışmalar yapıyor çünkü metaverse dünyasına giriş için şirketin ürettiği gibi sanal gerçeklik başlıklarına ihtiyaç bulunuyor. Peki metaverse evrenleri içinde bir gün nasıl geçecek? Burada kişiler neler yapacak? Bunun cevabı HTC’den gelen hemen aşağıdaki videoda gösterilmişti.

Bu videoda fiziksel, sanal ve dijital dünyaların nasıl bir araya getirileceği gösteriliyor. Birçok kişinin hoşuna gitmeyecek, birçok kişi içinse her şeyi değiştirecek bu yeni dönem, HTC tarafından “yeni gerçeklik” olarak nitelendiriliyor. Bu videoda geleceğe bir ön gösterim yaptıklarını belirten HTC, insanların birbirlerinden fiziksel olarak uzaklaşıp dijital olarak yakınlaşacakları yeni dönemi kendisi “VIVERSE” olarak isimlendiriyor.

HTC imzalı yeni başlık yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli

Read More