Çin’e çip üretiminde büyük darbe! Yine Amerika!


Bloomberg’e göre, iki ülkeden yetkililer cuma günü, ABD’nin NVIDIA gibi şirketlerin Çin’de en son teknolojilerini satmasını önlemek için geçen yıl kullandığı aynı ihracat kontrollerinden bazılarını benimseme konusunda anlaştılar. Anlaşmanın, ASML ve Nikon da dahil olmak üzere litografi sistemleri üreten şirketlere ihracat kontrolleri getireceği bildiriliyor.

Bloomberg, ABD, Hollanda ve Japonya’nın anlaşmayı kamuya açıklamayı planlamadığını bildirdi. Ayrıca, ülkeler yasal ayrıntıları belirlemek için çalışırken uygulama “aylar” alabilir. “Uzun zamandır görüşmeler devam ediyor, ancak bu konuda iletişim kurmuyoruz.”. Hollanda Başbakanı Mark Rutte cuma günü müzakerelerle ilgili bir soruyu yanıtlarken, “bundan bir şey çıkarsa, bunun çok görünür hale getirilip getirilemeyeceği şüpheli” dedi.

Çin’e çip üretiminde büyük darbe! Yine Amerika!

Bloomberg’e göre, anlaşma “en azından” ASML’nin daldırma litografi makinelerinden bazılarını kapsayacak. Geçen yıl itibariyle ASML, çip üreticilerinin en yeni akıllı telefonlara ve bilgisayarlara güç sağlayan 5nm ve 3nm yarı iletkenleri yapmak için ihtiyaç duyduğu aşırı ultraviyole litografi (EUV) makinelerini üreten dünyadaki tek şirketti.

Çin’i ASML ürünlerinden uzaklaştırmak, Biden yönetiminin ülkenin yerel çip endüstrisini dondurma çabasının bir ürünü. Geçen yaz, Çin devlet medyası, Çin’in önde gelen yarı iletken üreticisi SMIC’in 14nm yongaların toplu üretimine başladığını ve yabancı yonga yapım ekipmanına erişim olmadan 7nm silikonu başarıyla üretmeye başladığını bildirdi. Çin, SMIC’in 5nm yarı iletkenler yapmak için çalıştığını söyledi, ancak şirketin bunu EUV makinelerine erişim olmadan nasıl yapacağı belli değil.

Read More

Yorum yapın