Bitcoin Şehri, uluslararası mimari tasarım ödülünü kazandı!


Bitcoin’i ( BTC ) yasal ödeme aracı olarak benimseyen ilk ülke olduktan yaklaşık iki buçuk yıl sonra El Salvador, bir yanardağın dibine inşa edilecek olan iddialı ve çevre dostu Bitcoin Şehri ile uluslararası bir ödül kazandı.

Bitcoin Şehri, uluslararası mimari tasarım ödülünü kazandı!

Arjantin medya kuruluşu Noticias de Bariloche’nin (NDB) 25 Ocak’ta bildirdiğine göre, El Salvador hükümetinin Bitcoin City projesi, 56 ülkeden sunulan 705 teklif arasından küresel tasarım platformu LOOP’un jürisinden takdir aldı.

Bitcoin Şehri, uluslararası mimari tasarım ödülünü kazandı! - Resim : 1

Geleceğin Bitcoin Şehri. Kaynak: LOOP Tasarım Ödülleri

Rapora göre LOOP Tasarım Ödülleri, 25’ten fazla uzmandan oluşan jürinin bakış açısından mimarlık ve iç tasarım alanındaki en seçkin projeleri onurlandırıyor ve halkın tanınması için eşsiz bir fırsatı temsil ediyor.

Önce sürdürülebilirlik

El Salvador’un güneydoğusunda inşa edilecek olan kentsel proje, projeyi “yenilikçi akıllı metropol modeline dayanan verimli ve sürdürülebilir bir şehir” olarak tanımlayan Meksikalı mimar Fernando Romero ve şirketi Enterprise Free tarafından oluşturuldu.

Aslında, bir kez inşa edildiğinde, Bitcoin City yakınlardaki iki volkan olan Tecapa ve Conchagua’dan kendi temiz enerjisini üretecek. Spesifik olarak, Tecapa yanardağından gelen jeotermal enerji ile sağlanacak ve daha sonra tamamen yakın Conchagua yanardağına bağımlı hale gelecektir.

Bitcoin Şehri, uluslararası mimari tasarım ödülünü kazandı! - Resim : 2

Bitcoin City, yanardağ üssünde inşa edilecek. Kaynak: LOOP Tasarım Ödülleri

2021’de yeni bir Mexico City Uluslararası Havalimanı projesiyle Küresel Mimarlık ve Tasarım Ödülü’nü de kazanan Romero şunları ekledi:

“Yeni kamusal alan, insanların anti-enflasyonist bir ekonomide iyi yaşamak için neye ihtiyaç duyduğuna dair onlarca yıllık araştırmanın doruk noktası olacak.”

Bitcoin odaklı tasarım

Bitcoin şeklindeki dairesel şehrin tasarımları ilk olarak Mayıs 2022’de El Salvador’un başkanı Nayib Bukele tarafından kamuoyuna açıklandı.

#Bitcoin City is coming along beautifully ❤️ pic.twitter.com/A6ay8aAREW

— Nayib Bukele (@nayibbukele) May 9, 2022

Diğer şeylerin yanı sıra tasarım, “Bitcoin’i para tarihine dahil ederek dünyanın dikkatini çekmeyi amaçlayan” bir müzenin olduğu merkezi bir meydanın yanı sıra büyük bir eğlence merkezi içeriyor.

Read More

Yorum yapın