Devamsızlık süresi değişiyor! 50 güne çıkıyor!


Pandemi sürecinin en çok eğitim ve öğretimi etkilediğini söyleyebiliriz. Hali hazırda Türkiye pandemi sonrasında eğitimi hızlı bir şekilde toparlamayı başardı. Yani eğitim ve öğretim hızlı bir şekilde eski haline geri döndü diyebiliriz. Ayrıca uzaktan eğitim sistemi sayesinde ülkemizdeki eğitim önemli ölçüde aksamadan devam etti.

Fakat Avrupa’da bazı ülkeler hala pandemi koşullarının eksilerinden kurtulabilmiş değil. Öyle ki iki senelik pandemi sürecinin ardından öğrenciler hala okula adapte olabilmiş değil. Hatta bazı ülkelerde pek çok öğrenci okula devam konusunda büyük sorunlar yaşıyor.

Devamsızlık süresi değişiyor! 50 güne çıkıyor!

Bu durumu göz önünde bulunduran yetkililer bazı ülkelerde devamsızlık sayısının arttırılması ve böylece öğrencilerin okullara tekrardan alıştırılması için düğmeye basmış durumda. Bu planda devamsızlık sayısı 50 günden başlayarak kademeli olarak tekrardan eski haline düşürülecek.

Hali hazırda ülkemizde devamsızlık sınırı özürsüz olarak 10 gün. Rapor ve izin hakkıyla birlikte 30 günlük bir devamsızlık sınırı söz konusu.

Belki ülkemizde de devamsızlık sınırı pandemi sonrasında 50 güne yükseltilip, kademeli olarak tekrardan eski sınırlarına çekilebilirdi. Böylece devamsızlıktan sınıf tekrarı gibi sorunların da önüne geçilebilirdi.

Sizce ülkemizde uygulanan 10 gün özürsüz devamsızlık sınırı öğrenciler için yeterli mi? Yoksa ülkemizde de bu sınırların arttırılması mı gerekiyor? Yorum sizin.

Read More

Yorum yapın