Bir dünya devi daha kendi işlemcisini yapıyor


Apple, Huawei ve Samsung kendi mobil işlemcilerine sahip olan tek akıllı telefon markalarıydı. Yakın zamanda Google, Samsung’un System LSI bölümü ile ortaklaşa kendi akıllı telefon yonga setlerini geliştirmeye başladı. LG ve Xiaomi bu alanda bazı çalışmalar yapmış olsalar da, hiçbir zaman kendi işlemcileri ile kitlesel pazar ürünleri hazırlamadılar. Şimdi ise, bir akıllı telefon markasının daha kendi yonga setlerini geliştirdiği göreceğiz.

2024 yılında piyasaya girecek! 

Ice Universe’e (@UniverseIce) göre OPPO kendi akıllı telefon yonga setlerini geliştiriyor ve şirket içi yonga setine sahip ilk akıllı telefonunun 2024 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Çinli firmanın SoC’ler üzerinde çalışan binlerce mühendisi olduğu bildiriliyor. OnePlus, Realme, Vivo ve iQOO dahil olmak üzere diğer BBK Electronics markalarının OPPO’nun yonga setlerini kullanması mümkün. OPPO bugüne kadar akıllı telefonlar için kamera işleme, ekran akıcılığı ve kablosuz bağlantıyı iyileştiren birkaç yonga seti geliştirmişti. Yani bu alanda tecrübesi bulunuyor.

OPPO’nun şirket içi yonga setini doğrudan üst düzey telefonlarına mı getireceği yoksa uygun fiyatlı ve orta sınıf cihazlarıyla mı başlayacağı henüz belli değil. Qualcomm şu anda Android segmentinde akıllı telefon yonga seti performansı ve verimliliği açısından mutlak en iyisi. Bununla birlikte, MediaTek ona yaklaşıyor ve Dimensity 9000 serisi çipleri oldukça etkileyici durumda.

Bir zamanlar Android akıllı telefon yonga seti alanında en iyi 2’inci konumda olan Samsung (System LSI) geride kaldı. Exynos 2100 ve Exynos 2200 çipleri MediaTek ve Qualcomm muadilleri kadar güç verimliliği sağlayamadı. Exynos yonga setlerinin içindeki GPU’lar da o kadar güçlü değil ve yük altında hızlı güç kaybediyorlar. 

Read More

Yorum yapın