Apple yeni fabrikasını nereye kuracak? Türkiye ihtimali!


2023 yılına girerken şirketlerin yeni yıla dair planları da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. İşte bu üreticilerden birisi de Apple. Çin’de yer alan fabrikasında adeta ayaklanma çıkan şirket, bu sebepten dolayı iPhone 14 üretiminde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. iPhone 14 kıtlığı yaşanan şu dönemde firmanın planları arasında üretim yerini Çin’den başka bir ülkeye kaydırmak olduğu biliniyor.

Apple yeni fabrikasını nereye kuracak? Türkiye ihtimali!

Peki ama ABD merkezli şirket hangi ülkede fabrika kuracak? Burada önemli olan nokta, ucuz iş gücü sayesinde uygun maliyetlere telefon üretebilmek. Dolayısıyla birkaç ülke öne çıkıyor ve bunlardan birisi de Türkiye. Ancak Apple’ın Türkiye yerine Vietnam ve Hindistan gibi seçenekleri öne çıkardığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Şirketin özellikle de Vietnam’da 2023 yılında MacBook üreteceği, Hindistan’daki üretimini ise arttırmak istediği ifade ediliyor.

Apple’ın Çin’deki üretimini tamamen durduracağı iddiası ise gerçek dışı. Kaynaklar, ünlü akıllı telefon üreticisinin sert adımlardan ziyade yumuşak bir geçişi tercih edeceğini söylüyor. Dolayısıyla 2023 yılında Apple’ın Çin’i tamamen terk edeceği en azından şimdilik olası dışı gibi duruyor. Türkiye ihtimali ise mucize değil ancak uzak ihtimal denilebilir.

Read More

Yorum yapın