Alfa Romeo Giulia SWB Zagato; yıllar sonra gözlerin pasını silen proje

Bir eşi daha olmayan Alfa Romeo Giulia SWB Zagato, iki köklü üreticinin ortaklığa imza atışının 100. yaşının kutlama pastası niteliğinde.

Aston Martin, Lancia, Lamborghini, Ferrari, Lancia ve daha adını kolaylıkla artırabileceğimiz niceleri. 1919 yılında Milan’da kurulan Zagato, 100 yılı aşan macerasında dünyanın en önemli üreticilerinin modellerinden adeta sanat eseri yaratma konusunda oldukça başarılıydı. Şirketin bu iddialı CV’sinde kendisini yer bulanlardan birisi de kaçınılmaz şekilde Alfa Romeo oldu. Bu birlikteliğin sokaklara yansımasının 100. yıl kutlaması da, gözlerin pasını silen keyifli bir tek kişilik dev ile karşımızda duruyor. Sadece bir adet üretilen Alfa Romeo Giulia SWB Zagato projesiyle ruhu tekrar ateşleyen ikili, 60’larda olduğu gibi tekrar bir Giulia otomobili üzerine çalışarak adeta zihinleri de tazeliyor.

Alfa Romeo Giulia SWB Zagato için öne çıkan detaylar

Giulia’nın Ferrari imzasıyla geliştirilen altı silindirli motorunu taşıyan QV versiyonu üzerine geliştirilen SWB Zagato, adından da anlaşılacağı üzere daha kompakt bir yapıda. Dört kapılı performanslı bir sedan otomobilden iki kapılı spor otomobil çıkartan değişim sürecinde, tasarım olarak tamamen farklı bir yapı bizi karşılıyor. Alfa’nın bugün günümüzde Tonale ile başlayıp Stelvio ve yine Giulia’ya makyajla yansıttığı ön far grubu, yine “SZ” projesinin genleriyle burada karşımıza çıkıyor. Ön bölümünün yanında arka tasarım karakteri de tamamen farklı olan Giulia SWB Zagato’nun teknik tarafında dikkat çeken bir kombinasyon tercihi var.

Giulia ürün gamının zirvesi olan GTAm paketindeki 533 beygir güç ve 600 Nm tork değerleri, bu otomobilde doğrudan belirlenen üst standart aktarımı niteliğinde. Şanzıman tarafında ise GTAm’de standart sunulan otomatik yerine QV versiyonunda manuel şanzımanın konumlandırılması dikkat çekici. Performans verileri paylaşılmayan otomobil, Almanya’daki bir koleksiyonerin garajına teslim edilecek. Bu koleksiyonerde 8C Competizione, klasik SZ ve Zagato imzalı Aston Martin gibi modellerin de var olması, tercih açısından da dikkat çekici.

İlginizi çekebilir

Opel Grandland GSe ile yeni performans rozeti SUV ürün gamında

Read More