YouTube küfürlü videolara karşı daha yumuşak olacak


Politika, bir kişinin ilk 15 saniye içinde küfür ettiği veya baştan sona kaba kelimelere “odaklandığı” videolardaki reklamları sınırlıyor veya kaldırıyor ve küfür ilk yedi saniyede gerçekleşirse veya içeriğe hakim olursa bir klibin para kazanmasını  tamamen engelliyor.

Bu politika kendi başına bir sorun oluşturmasa da sorun YouTube’un politika kriterlerini yeni kuralın yürürlüğe girmesinden önce yüklenen videolara da uygulamasından kaynaklanıyor. Kotaku’nun da açıkladığı gibi, YouTube, RTGame gibi kanallar için eski videoları şeytanlaştırıyor. Yapımcılar bu kararlara itiraz etmekte başarılı olamadı ve şirket, kullanıcıların bu videoları düzenlemelerine izin vermiyor.

YouTube küfürlü videolara karşı daha yumuşak olacak

Konuyla ilgili iletişim de oldukça sorun oldu. YouTube genellikle kurallarını ihlal edenlere tam olarak neyi yanlış yaptıklarını söylemez ve içerik oluşturucular, güncellenen politikayı yalnızca hizmet çalışmalarını engelledikten sonra öğrenir. Bu açıdan kullanıcılar tutarsızlık konusunda da bazı endişelere sahip. Bazı videolar işaretlenirken diğerleri işaretlenmiyor ve para kazanılan bir video bir gün sonra bu geliri kaybedebiliyor. ProZD’nin kurallara uymak için tasarlanan politikayı eleştiren ilk videosu bile iki gün sonra reklam gelirini kaybetti.

YouTube şimdilik tam olarak neyi değiştirmeyi planladığını söylemedi, bu nedenle revize edilen politikanın etkilenenleri memnun edip etmeyeceği henüz belli değil. Şimdilik, içerik oluşturucuların küfür kullanımlarını izlemekten başka çareleri olmayacak. Bu tarz belirsizlikler illaki bir göçe yol açmıyor, ancak bazı video yapımcılarının bir gelir kaynağı olarak YouTube’a olan bağımlılıklarını azaltmalarına yol açıyor.

Read More

Yorum yapın