Windows 10 için lisans satışının bitmesine çok az kaldıWindows 10

Yazılım devi Microsoft, Windows 11 pazarda olduğu ve oturduğu için Windows 10 için lisans satışını çok yakında bitiriyor.

Türkiye özelinde 3.599 TL (Home) ve 5.199 TL (Pro) resmi lisans fiyatları bulunan Windows 10 işletim sistemi özelinde Microsoft’tan gelen resmî açıklama şöyle: “Windows 10, 31 Ocak 2023 tarihinden sonra artık satın alınamayacaktır. İşletim sistemi, 14 Ekim 2025 tarihine kadar bilgisayarınızın virüslerden, casus yazılımlardan ve diğer kötü amaçlı yazılımlardan korunmasına yardımcı olan güvenlik güncelleştirmeleriyle desteklenmeye devam edecektir.” Firmanın da belirttiği üzere 2025 yılına kadar güvenlik konusunda desteklenecek gelişmiş işletim sistemi, halen milyonlarca kullanıcıya sahip. Windows 11’e ücretsiz geçiş sunulmasına rağmen çoğu kullanıcı W10’dan kalmaya devam ediyor, bir süre daha W11’e geçecek gibi görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Windows 11’in yerini alacak olası adıyla Windows 12 işletim sistemi üzerinde çalışmalar da yapılıyor. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıktığı kadarıyla Microsoft, her üç yılda bir yeni sürüm karşımıza getirecek “Windows Geliştirme Döngüsüne” geçiş yapıyor. Burada işaretle de Windows 12 işletim sisteminin 2024 yılında karşımıza çıkarılabileceği iddia ediliyor.

Firma bu büyük güncelleme için hazırladığı özelliklerin büyük bölümünü W12’ye saklayacak, ancak yine de bazı ufak özellikler W12 gelmeden önce W11 için de gönderilecek. W12 ile tasarımsal açıdan büyük bir değişiklik yapmayacağı belirtilen Microsoft, Windows 10 döneminde iki yılda bir büyük güncelleme vermiş, Windows 11 için bunun yılda bir büyük güncellemeye düşeceğini aktarmıştı.

Windows 10 detayı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More