iOS 16.3 ile “İleri Düzey Veri Koruma” küresel olarak çıkacakApple İleri Düzey Veri Koruma LOG Tasarım

Apple, iOS 16.2 ile kullanmaya başladığı “İleri Düzey Veri Koruma” sistemini iOS 16.3 ile küresel olarak aktif edecek.

Teknoloji devi Apple biliyorsunuz geçtiğimiz ay “uçtan uca şifreleme” altyapısını daha fazla iCloud verisine getirdiğini duyurdu. Son kullanıcı için çok güzel görünen bu adım Advanced Data Protection / İleri Düzey Veri Koruma altında atıldı ve opsiyonel olarak sunulmaya başlandı. Şirket daha önce iCloud kapsamındaki 14 veri tipini uçtan uca şifreleme kapsamına almıştı. Yeni altyapıda ise bu kapsam toplam 23’e çıkarıldı. Artık aşağıdaki veri tipleri de uçtan uca şifreleme kapsamında yer alıyor, bunlara şirketin kendi çalışanları dahil kimse erişemiyor.

-Cihaz Yedeklemeleri
-Mesaj Yedekleri
-iCloud Drive
-Notlar
-Fotoğraflar
-Hatırlatmalar
-Safari Yer İmleri
-Siri Kısayolları
-Sesli Notlar
-Cüzdan Kartları

İşte bu faydalı özellik yapılan açıklamaya göre önümüzdeki hafta çıkacak iOS 16.3 güncellemesi ile beraber küresel olarak (Umuyoruz Türkiye atlanılmaz) aktif edilecek. Apple, yurt dışında uzun zaman önce kullanıma sunulmuş olmasına rağmen iCloud+ merkezli “Özel Geçiş” sistemini ise halen Türkiye’de aktif etmiş değil. Bu açıdan Türkiye özelinde yolda olan yeni özellik için şimdiden aşırı kesin konuşmamak gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yeni sistemi Apple yayınladığı iOS 16.2 içerisinde şöyle açıklamıştı: “iCloud, güvende tutmak için verilerinizi şifreler. İleri Düzey Veri Koruma, listelenen iCloud verilerinin şifresinin yalnızca güvenilir aygıtlarınızda çözülebildiğinden emin olmak ve böylece bulutta veri sızıntısı olduğunda bile bilgileriniz korumak için uçtan uca şifreleme kullanır. Apple, verilerinizi kurtarmak için gerekli anahtarlara sahip olmadığından hesabınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda İleri Düzey Veri Koruma’yı kullanmak için alternatif bir kurtarma yöntemi ayarlamak gerekir.”

Apple İleri Düzey Veri Koruma yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More