Türkiye satışları başlayan BMW i7 hakkında bilmeniz gerekenlerBMW i7 fiyat

7 Serisi tarihinde bir ilk niteliği de taşıyan BMW i7, Türkiye pazarına aralık ayı itibarıyla resmi olarak giriş yaptı.

7 Serisi’nin 45 yıllık model macerasında ilk kez tam elektrikli olarak hayata geçirilmesinden doğan i7, aralık ayı ile birlikte Türkiye pazarına giren önemli modeller arasında. 7 Serisi’nin içten yanmalı versiyonlarıyla aynı anda satışlarına başlanan model için xDrive60 versiyonu üzerinden Pure Excellence ve M Excellence donanımları tercih edilebilecek. Mercedes EQS ailesine de doğrudan rakip olacak model için başlangıç fiyatı 6.236.300 TL olarak açıklandı. Fiyatların içten yanmalı versiyonlara göre ciddi oranda daha avantajlı olduğunu da belirtmekte fayda var.

BMW i7 fiyat listesi

Markanın resmi kaynakları üzerinden Aralık ayı odağında paylaştığı fiyatlar şu şekilde;

i7 xDrive60 Pure Excellence – 6.236.300 TL
i7 xDrive60 M Excellence – 6.410.400 TL

i7 için teknik veriler

Satışa sunulan xDrive60 üzerinden tanıtılan i7’nin satışa sunulacak tüm seçeneklerinde çift elektrik motoru standart olarak geliyor. Ön ve ark aksta konumlanan bu motorların kombinasyonda 544 beygir güç ve 745 Nm tork ürettiği bir deneyimin yere aktarılacağını görüyoruz. Çift elektrik motoruyla birlikte xDrive dört tekerlekten güç aktarımının da standart olarak geldiği tüm i7 ailesinde, güçlü olan motorun arka aksta konumlandığını belirtmekte fayda var.

Tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte aracın 0’dan 100’e hızlanmasını 4,7 saniyede tamamlayabildiğini görüyoruz. Maksimum sürat ise 240 km/s ile limitli. Aracın batarya tarafında ise 101,7 kWh kapasiteli bir sistem söz konusu. BMW’nin paylaştığı verilere göre bu versiyonda 590 kilometreden 625 kilometreye kadar esneyen bir menzil söz konusu. Hızlı şarj desteğinin de sunulduğu modelde 10 dakikalık şarjla 170 kilometre yol kat edilebilecek. 110.000 doları aşan başlangıç fiyatıyla yeni nesil 7 Serisi’nin en pahalı versiyonu olarak da öne çıkan i7 xDrive60, sonrasında gelecek M versiyonuyla çıtayı bir kademe daha yukarı taşıyacak.

İlgili video

Read More