Huawei, OPPO yanında Samsung’a da teknoloji lisansladıHuawei Samsung LOG Tasarım

Çin merkezli dev teknoloji firmaları OPPO ve Huawei, bir çapraz lisans anlaşması imzalamıştı. Şimdi sürece Samsung dahil oldu.

OPPO ve Huawei kaçıranlar için bahsettiğimiz bu çapraz lisans anlaşmasını 5G, WiFi ve ses/video kodekleri odağında imzalamıştı. Bu konuda halen çok fazla detay yok ancak OPPO’nun Huawei’nin 5G ve kablosuz bağlantı konusundaki teknolojilerinden yararlanacağı, Huawei’nin ise OPPO’nun oldukça gelişmiş ses/video kodeklerini kullanacağı düşünülüyor. Sadece akıllı telefonları kapsamayan bu çapraz lisans anlaşması, ABD ambargosu altındaki firma için maddi olarak çok iyi görünüyordu.

Şimdi sürece yukarıda da dediğimiz gibi Samsung dahil oldu, Güney Kore merkezli teknoloji devi Çinli rakibinden kilit 5G teknolojileri için lisans aldı. Bu konuda da henüz detaylı bilgiler verilmedi ancak Huawei, 5G teknolojisi konusunda dünyanın en gelişmiş teknolojilerine ve bunlara bağlı devasa bir patent arşivine sahip. Firmanın geçtiğimiz 10 yılda 5G için tam 40 milyar dolar ARGE harcaması yaptığı resmi olarak açıklanıyor. 5G konusunda 2 binden fazla patenti bulunan teknoloji devi, şu an açık ara alanın en iyisi konumunda yer alıyor. Samsung’un 5G konusunda birçok çalışma için şirketin bu patentlerine ihtiyacı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan açıklamaya göre OPPO ve Samsung, son birkaç yıl içinde Huawei’nin patentlerini ve teknolojilerini lisanslayan 20 firma arasında yer alıyor. Ortaya çıkan bazı raporlar Huawei’nin patent lisanslama sürecinden elde ettiği gelirin, 2019’dan 2021’e kadar 1,2 milyar ila 1,3 milyar dolar arasında olduğunu gösteriyor. ABD ambargosu altında firmanın bu tarz lisanslamalar üzerinden gelen gelire oldukça ihtiyacı bulunuyor.

OPPO, Samsung ve Huawei gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More