SpaceX, Starlink V2 uyduları için FCC’den onayı aldıSpaceX Starlink V2

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Firma bugün Starlink V2 uyduları için FCC’den onayı aldı.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderiliyor ve bu sayede sistemin kapsama alanı ile kapasitesi sürekli olarak artıyor. Uzaydan yüksek hızlı internet sunabilen Starlink’i şimdi gündeme getiren ise FCC’den verilen önemli onay oldu. Şirket normalde FCC’den 29.998 adetlik Starlink V2 uydusunu alçak dünya yörüngesine çıkarmak için izin istemişti. Yapılan detaylı incelemeler sonrasında ise SpaceX’e toplam 7.500 uyduluk bir izin çıktı.

SpaceX’in ilk aşamada istediğinden çok daha az olan ancak yine de yüksek olan bu rakam, güvenli bir uzay / yörünge ortamının sürdürülmesi odağında sınırlı şekilde belirlendi. FCC’nin bu kararı doğrultusunda SpaceX, 7.500 adet uyduyu 525 km, 530 km ve 535 km yüksekliğe yerleştirecek. Bu uydular sayesinde firma daha da büyük bir kapsama alanına ulaşacak.

SpaceX’in önümüzdeki yıl içerisinde alçak dünya yörüngesine atılmaya başlanması beklenen ikinci jenerasyon uyduları, taşıdıkları özel donanımlar ile dünya çapındaki ölü bölgeleri ortadan kaldırarak doğrudan akıllı telefonlara uydu internet sağlayabilecek. Bu altyapı ABD özelinde T-Mobile’ın 5G ağıyla birleştirilecek ve böylece ülkedeki hemen her yer kapsama alanı haline getirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yeni sistem ilk aşamada çok hızlı olmayacak ancak daha sonra güçlenecek. Musk’ın açıklamasına göre en başta bağlantı 2-4 Mbps arasında olacak ve bu nedenle daha çok mesajlaşma (WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalar dahil) ve sesli aramalar için kullanılabilecek. Baz istasyonlarının olmadığı ya da çekmediği bölgelerdeki acil durum iletişim ihtiyaçları için harika görünen sistem, baz istasyonu gibi görev yapacak yeni uydular ile yeni nesil tüm akıllı telefonları sürece dahil edecek. Yani bu sistem için yeni telefonlara ihtiyaç olmayacak.

Bildiğimiz kadarıyla sadece son detayları burada yer alan Starship ile atılabilecek çünkü V1’lerden daha büyük antenlere sahip olacak Starlink V2 uyduları, Tesla elektrikli otomobil modellerini de kapsayacak. Altyapı kurulduğu zaman Starlink V2 uyduları Tesla araç sürücülerinin acil durumlardaki iletişim ihtiyaçlarını da karşılayacak.

Daha önce 2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen uzaydan internet hizmeti SpaceX Starlinkşu aşamada Türkiye özelindeki belirsizliği koruyor. Geçtiğimiz aylarda resmî sitesini güncelleyen firma, Türkiye operasyonu için tarih vermeyi bırakmıştı.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

Read More