Solana ( SOL ), Ocak 2023’te 20 Dolara ulaşabilir mi?


Merkezi olmayan finans ( DeFi ) tokeni Solana ( SOL ), yıl sonuna doğru hızlanan düzeltme ile 2022 kripto ayı piyasasının en büyük kaybedenleri arasında yer aldı. Kayıpların bir kısmı, platformun artık iflas etmiş kripto borsası FTX ile yakın ilişkisinden kaynaklandı.

Solana ( SOL ), Ocak 2023’te 20 Dolara ulaşabilir mi?

Ancak Solana, yatırımcı ilgisini artırarak yeni bir sayfa açıyor gibi görünüyor ve varlığın kilit pozisyonları geri kazanmasıyla sonuçlanıyor. 6 Ocak itibarıyla SOL, 30 Aralık’ta kaydedilen 3,26 milyar dolardan yaklaşık 1,59 milyar dolarlık girişi temsil eden 4,85 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti.

Gerçekten de CoinMarketCap’in verilerine göre, haftalık grafikte piyasa değeri 4 Ocak’ta 5,16 milyar dolarla zirve yaptı.

Solana ( SOL ), Ocak 2023'te 20 Dolara ulaşabilir mi? - Resim : 1

Solana yedi günlük piyasa değeri tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Özellikle Solana’nın fiyatı, tokenin önemli destek seviyelerini yeniden kazanmasına yardımcı olan artan satın alma baskısından yararlandı. Basın zamanında, SOL 13.09 $ değerindeydi ve bu da haftalık %43’lük kazanç anlamına geliyordu.

Solana ( SOL ), Ocak 2023'te 20 Dolara ulaşabilir mi? - Resim : 2

Solana yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Solana ve FTX endişeleri

FTX ve kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF) ile olan ilişkisinin ardından ekosistemin sürdürülebilirliğine ilişkin  endişeler ortaya çıktıkça Solana’nın 8 $’a kadar düşen önemli kayıplar kaydettiğini belirtmekte fayda var.

SBF’nin dolandırıcılık iddialarıyla karşı karşıya kalmasıyla Solana ağı, platformun bir ‘Ethereum ( ETH ) katili’ olarak ortaya çıkma çabasını tehlikeye atan bir geliştirici çıkışı tehdidiyle karşılaştı. Ancak Solana yönetimi, fiyat hareketlerine değil, ağ faaliyetlerine odaklanılması gerektiğini savunuyor.

Bu satırda, FTX serpintisinin olası olumsuz etkisi, ağın düzenli kesintiler nedeniyle eleştiri altında olduğu düşünüldüğünde Solana için meseleleri karmaşık hale getirdi.

Endişelerin ortasında, Solana’nın kurucu ortağı Raj Gokal , L1 blok zincirleri etrafında çok fazla aktivite olduğunu belirterek platformun gelecek planlarını paylaştı . Blok zincirleri sosyal ağları, finansal sistemleri, ulus devletleri, kültürel hareketleri ve ödeme ağlarını birleştirir.

Read More

Yorum yapın