Samsung, bu yıl EX1 isimli bir robot ile karşımıza çıkacakSamsung EX1 robot

Samsung, resmi olarak yapılan bir açıklamaya göre 2023 yılı bitmeden önce EX1 adını verdiği bir robot ile karşımıza çıkacak.

Samsung uzun zamandır birçok farklı prototip / konsept robot modeli ile gündeme geliyor (Bazı ticari hale gelmeyen örnekler yukarıda). Bu alana büyük önem veren firma, CES 2023’te konuşan Samsung Electronics Başkan Yardımcısı ve eş CEO’su Han Jong-hee tarafından verilen bilgiye göre bu yıl robot pazarında EX1 ile ticari bir adım atacak. Henüz bu bahsi geçen EX1 robot modeli için detaylı bilgiler verilmiyor, böyle bir robot için CES 2023’te yapılmış bir gösterim de bulunmuyor. İnsanlara yardım edeceği söylenen ve özellikle ev işlerine odaklanması beklenen EX1 için ayrıntıların önümüzdeki dönemde verilmesi beklenirken, yapay zekâ konusunda ciddi çalışmalar yapan firmanın robotu şimdiden merak uyandırmış durumda.

Şirket, geçtiğimiz günlerde aktardığımız üzere 2022’nin son çeyreği özelinde iyi sonuçlar açıklamayacak. Geçtiğimiz günlerde üç aylık dönem için beklediği sonuçları paylaşan firma, 2022’nin sonunu 70 trilyon Kore wonu (55 milyar dolar) gelir ve 4,3 trilyon Kore wonu (3,4 milyar dolar) net kâr ile kapatacak gibi görünüyor. Samsung, 2022’nin bir önceki çeyreğinde 76,8 trilyon Kore wonu gelir ve 10,85 trilyon Kore wonu net kâr açıklamıştı. Samsung’un 2021’in dördüncü çeyreğinde ise 76,6 trilyon Kore wonu gelir ve 13,87 trilyon Kore wonu net kâr açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma 2022’nin son çeyreğinde, 2021’in son çeyreğine oranla gelirde yüzde 9’luk, net kârda ise tam yüzde 69’luk bir düşüş görecek gibi görünüyor. Peki neden? Bunun arkasında yapılan açıklamaya göre düşük kalan akıllı telefon ve NAND / DRAM satışları yer alıyor. Firma bu yüzden çok düşük bir beklenti açıklıyor ve bu şirket için çok kötü görünüyor.

Samsung imzalı robot yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Read More