Onay rozetli Twitter Blue aboneliğinin satışı yeniden başlıyor

İçerisinde mavi onay rozeti yer alan Twitter Blue aboneliği, Apple vergisi ile beraber yeniden satışa açılıyor.

Biraz önce duyurulduğu kadarıyla pazartesi bir kez daha kullanıma açılacak Twitter Blue aboneliği, Apple’ın yüzde 30 komisyon kesintisi nedeniyle iOS cihazlardan 11 dolara, şirketin internet sitesinden ise 8 dolara satın alınabilecek. Aboneliği alanlar artık bir inceleme ile verilecek onay rozetine ek olarak yakında daha az reklam görecek, platformda daha çok öne çıkacak ve daha uzun video paylaşabilecek. Yeni Blue aboneliğinde Musk’ın söylediği kadarıyla yukarıda gördüğünüz renklerde onay rozetleri de yer alacak.

Elon Musk’a göre şirketler için altın / sarı renkli rozet, devlet kurumları için gri renkli rozet, bireyler içinse ünlü olsun ya da olmasın mavi renkli rozet getirilecek. Musk’ın açıklamasına göre tüm doğrulanmış hesaplar, yeni rozet altyapısı etkinleştirilmeden önce manuel olarak doğrulanacak. Bunun “acı verici ama gerekli” olduğunu belirten Musk, platformun sürdürülebilir olması için bu aboneliğin çok önemli olduğunu belirtiyor.

Elon Musk ile Tim Cook kısa süre önce Apple’ın genel merkezinde bir görüşme gerçekleştirdi. Musk bu konuda Twitter’dan ilk olarak “Beni Apple’ın güzel merkezini gezdirdiği için Tim Cook’a teşekkür ederim” yazmış ve daha sonra şunları söylemişti: “Güzel bir konuşma oldu. Diğer konuların yanı sıra, Twitter’ın App Store’dan kaldırılabileceği konusundaki yanlış anlaşılmayı çözdük. Tim, Apple’ın bunu yapmayı hiç düşünmediğini açıkça belirtti.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu görüşmenin öncesinde tam olarak neler yaşanmıştı? Elon Musk resmi hesabından “Apple, Twitter’da reklam vermeyi büyük ölçüde durdurdu. Apple, Amerika’daki ifade özgürlüğünden nefret mi ediyor?” tarzında bir mesaj paylaştı. Musk üstüne Apple CEO’su Tim Cook’u paylaşımının altına ekleyerek “Burada neler oluyor?” diye sordu.

Musk ayrıca Apple’ın Twitter’ı App Store’dan kaldırma konusunda kendilerini tehdit ettiğini aktardı, şirketin bunun nedenini ise vermediğini belirtti. Musk hepsine ek olarak “Apple’ın App Store üzerinden satın aldığınız her şeye gizli bir yüzde 30 vergi koyduğunu biliyor muydunuz?” mesajını da paylaştı. Musk bu yüzde 30 komisyon kesintisine daha önce de tepki göstermişti. Tüm bunların üstüne bir açıklama daha yapan Elon Musk, Apple’ın Twitter’a yeniden eskiden olduğu gibi tam kapasite reklam vermeye başladığını duyurmuştu.

Elon Musk bugün ayrıca “Twitter hem bir sosyal medya şirketi hem de bir suç mahalli“ açıklaması ile çok ses getirdi. Musk bunu ortaya çıkarılan geriye dönük bazı “Twitter Files” paylaşımları üzerinden söyledi.

Elon Musk, Apple ve Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

Read More