Netflix, 2022’nin en popüler film ve dizilerini açıkladıNetflix LOG Tasarım

Dünyanın en büyük video platformlarından olmayı sürdüren Netflix, 2022’nin en popüler film ve dizilerini açıkladı.

19 Aralık haftasını değerlendiren Netflix, resmi blog yazısında ilk olarak şunları aktardı:Bıçaklar Çekildi: Gizemli Bir Serüven sadece üç gün içinde, 93’ü aşkın ülkede 35 milyon hanede izlenerek (82,1 milyon saatlik izlenme / filmin 2,3 saatlik süresi) tüm dünyada 1 numara oldu. Herkes bu gizemi çözmeye ve katili bulmaya odaklandı.

Oh Mon Dieu! Hayranlar Emily in Paris‘in üçüncü sezonunu merakla karşıladı. 3. sezon 117,6 milyon saat izlenerek listede 2. sırada yer aldı ve 93 ülkede Top 10’a girdi. Üçüncü sezonun prömiyeri birinci ve ikinci sezonlardan daha etkili oldu. Ayrıca birinci sezon da ilk yayına girmesinden tam iki sene sonra tekrar Top 10 listesine döndü. Bu haftanın tüm Top 10 dizi ve filmleri için top10.netflix.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

_Bıçaklar Çekildi: Gizemli Bir Serüven _ve Emily in Paris ‘in 3. sezonu, Netflix’te mutlaka izlenmesi gereken dizi ve filmlerle dolu bir yılı taçlandırdı. Bu yıl en çok aranan 10 diziden 6’sı ile Netflix çok konuşuldu ve unutulmaz anlara, müziğe, erkek müzik gruplarına, Cadılar Bayramı kostümlerine, evlenme tekliflerine, danslara ve daha birçok şeye sahne oldu.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix daha sonra maddeler halinde 2022’nin en popüler yapımlarına bir bakış attırdı: 

  1. Netflix, Nielsen Top 10‘da tüm yayın platformlarının toplamından daha fazla yer aldı. Bu yıl şimdiye kadar, 48 haftanın 46’sında orijinal dizilerde 1 numaradaydık ve haftalık film listelerinin neredeyse yarısında 1 numara olduk.
  2. Bu yıl yayına giren ve tüm zamanların en popüler Top 10 listesinde yer alan İngilizce dizilerimizden beşi Stranger Things 4, Wednesday ve Canavar: Jeffrey Dahmer’ın Hikâyesi (her biri 1 milyar saatlik izlenmeyi aştı) ile Bridgerton‘ın 2. sezonu ve Inventing Anna‘ydı.
  3. Bu yıl yayına giren ve tüm zamanların en popüler Top 10 listesinde yer alan İngilizce filmlerimizden üçü The Adam Project, The Gray Man ve Kalplerimiz Bir‘di. Ayrıca çocuklara yönelik en başarılı animasyon filmimiz Deniz Canavarı ile en başarılı belgeselimiz Tinder Avcısı‘nı yayınladık.
  4. Bu yıl yayına giren ve tüm zamanların en popüler Top 10 listesindeki İngilizce olmayan filmlerimizden yedisi Esrarengiz Canavar (Norveç), Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (Almanya), Kara Yengeç (İsveç), Penceremden (İspanya), Zoraki İkili (Fransa), Yetişkinler İçin Aşk (Danimarka) ve Benim Adım İntikam (İtalya) idi.
  5. Hayranların ekranlara dönen favorileri: Üyeler, 2022’de yeni sezon ve devam filmleriyle dönen içerikleri, Netflix’te her zamankinden daha fazla izlediler. Bunların arasında Stranger Things 4, Élite‘in 6. sezonu, The Crown‘un 5. sezonu, Bridgerton‘ın 2. sezonu, The Umbrella Academy‘nin 3. sezonu, Young Royals‘ın 2. sezonu, Big Mouth‘un 6. sezonu, Cobra Kai‘ın 5. sezonu, Ozark‘ın 4. sezonu, Sintonia‘nın 3. sezonu, Selling Sunset‘in 5. sezonu, Love is Blind‘ın 3. sezonu ile devam filmlerinden Enola Holmes 2, Lost Bullet 2 ve 365 Gün‘ün iki devam filmi bulunuyor.
  6. Kore Rüzgârı her zamankinden daha çok hissedildi! Üyelerimizin %60’ı bir Kore içeriği izledi ve Kore’de en çok aranan Top 10 Kore dramalarından 6’sı Netflix’e aitti. Bunların arasında Extraordinary Attorney Woo, Narco Saints, All of Us Are Dead, Twenty Five Twenty One, Business Proposal ve Our Blues bulunuyor. Extraordinary Attorney Woo ile All Of Us Are Dead şimdiye kadarki en popüler İngilizce olmayan dizilerimizdi.
  7. 80’lerin şarkıları, Netflix’in etkisiyle müzik listelerinin en üst sıralarına yükseldi. “Running Up That Hill” internette en çok aranan 6. şarkı olurken, Kate Bush en çok aranan 7. şarkıcı oldu. 2022’de TikTok’ta yükselen şarkılar arasında 10. sıradaydı. Wednesday sayesinde bir değil, iki şarkı yeniden ünlendi: The Cramps’den “Goo Goo Muck” ve Lady Gaga’dan “Bloody Mary”. #WednesdayAddams, TikTok’ta bir aydan kısa bir sürede tam 19 milyar kez kullanıldı ve Lady Gaga da bizzat bu viral trende dâhil oldu.
  8. Kırmızı bereliler pek popülerdi: Emily in Paris‘in, Matilda‘daki çocukların ve hatta Şey‘in hayranları çoktu.
  9. Netflix üyeleri ayda ortalama altı farklı türdeki içerikleri izledi. Mesela tarihî drama The Empress‘dan Adam Sandler’ın rol aldığı spor draması Hustle‘a, romantik drama Virgin River‘ın 4. sezonundan karanlık gerilim Pálpito‘ya kadar.”

Firmanın paylaşımına göre 2022’nin en popüler dizileri bunlar oldu:

2022’nin en popüler filmleri ise bunlar:

Netflix paylaşımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

Read More