Meta ilk sanal gerçeklik gözlüğünü rafa kaldırıyor!


Sahipler cihazı ve mevcut uygulamaları kullanmaya devam edebilecek olsa da, Quest 1 artık yeni güncellemeler almayacak. Ayrıca Meta, 2024 yılına kadar başlığa yalnızca kritik hata düzeltmeleri ve güvenlik yamaları sunacak. The Verge’in belirttiği üzere, cihaz son birkaç yılda halefi ile aynı güncellemeleri alıyordu, ancak şimdi Quest 1 sahipleri cihazın halihazırda zaten sahip olduğu özelliklerle yetinmek zorunda.

Meta, yeni özelliklerin Quest 1’in eskiyen donanımı üzerinde de çalıştığından emin olmakta güçlük çekiyor olabilir. Şirket, ilk kulaklığı 2019’da, henüz Facebook olarak bilinirken ve cihaz hala Oculus markası altındayken piyasaya sürdü.

Meta ilk sanal gerçeklik gözlüğünü rafa kaldırıyor!

Cihaz 2017’de piyasaya sürülen ve o noktada zaten iki yaşında olan bir Snapdragon 835 yongası tarafından destekleniyor. Quest 2, 2020’de çıktığında büyük bir yükseltmeydi ve Snapdragon XR2 işlemcisi, daha karmaşık oyunlar ve deneyimler oynamasını sağlayan önemli bir güç artışı sağladı.

Bununla birlikte, ilk Quest, halihazırda sahip olduğu bazı özelliklere erişimi de kaybediyor: Kullanıcılar bundan böyle parti oluşturamayacak veya partilere katılamayacak. Ayrıca, Meta Horizon Home’un sosyal özelliklerine erişimi olan kullanıcılar, 5 Mart 2023’ten itibaren bunlara erişemeyecek. Bu, diğer kullanıcıları Ana Sayfalarına davet etmek veya başka birinin evini ziyaret etmek için yalnızca birkaç ayları olacağı anlamına geliyor.

Read More

Yorum yapın