İstediğiniz yerin uydudan fotoğraf ve videosunu çeken servisuydudan fotoğraf skyfi

İstediğiniz herhangi bir yerin uydudan fotoğraf ve videosu çeken servis SkyFi ses getirdi. Bu işlem için istenen ücret ise oldukça yüksek.

Günümüzde uzaydan çekilmiş çok sayıda yüksek çözünürlüklü görüntüye erişim şansımız bulunuyor. Başta Google’ın Haritalar servisi olmak üzere uzun zamandır Dünya parmaklarımızın ucunda bulunuyor. Ancak halka açık servislerin görüntüleri çoğu zaman çok güncel olmuyor. Bu noktada fark yaratmak isteyen girişim SkyFi, istediğiniz yerin uydudan fotoğraf (Üç farklı çözünürlük sunuluyor) ve 60 saniyeye kadar videosunu çekebiliyor. Burada özellikle video kısmı ilginç görünürken, firma bu süreçte alçak dünya yörüngesindeki uydulardan yararlanıyor. Normal fotoğraf ile video yanında farklı bilimsel projeler için özel sensörler üzerinden başka veriler de toplayabilen sistem, tek bir özel fotoğraf istediğini 175 dolardan başlatıyor. Fotoğraf ücretleri istenen alanın büyüklüğüne ve detay seviyesine göre değişiyor. 100 km2 bir alanın 60 saniyelik videosunu çekmek ise 2.500 dolar gibi bir fiyat çıkarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sistemi kurmak ve işler hale getirmek adına 10 milyon dolarlık bir fon topladığı aktarılan firma, sistemi herkese açmadan önce uzun süre test ettiklerini de belirtiyor. Şu an ücretsiz olarak da detaylı harita görüntülerine erişim sağlayan servis, alandaki tek çözüm de olmayacak. Aktarıldığı kadarıyla teknoloji devi Sony de Star Sphere adı altında benzer bir hizmeti sunmak adına çalışmalar yapıyor. Star Sphere üzerinde isteyen herkes yörüngedeki bir uyduda zaman ayıracak ve etkileyici fotoğraflar çekebilecek.

SkyFi servisinin masaüstü sürümü ile Android ve iOS uygulamalarına direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Uydudan fotoğraf ve video çekebilen SkFyi uygulaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More