iPhone 15 modelleri için tasarım odaklı yeni bazı iddialar geldiiPhone 15 LOG Tasarım

2023’ün eylül ayında lanse edilecek ve dört modelden oluşacak iPhone 15 ailesi için bilgiler gelmeyi sürdürüyor.

15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Ultra isimlerine sahip dört farklı telefondan oluşacak iPhone 15 ailesi, bu sefer tasarım odaklı yeni iddialar ile gündemde. Telefonlar daha önce sağlam bilgiler vermiş bir kaynağa göre iPhone 14’ler gibi düz ekrana sahip olacak ancak iPhone X’dakine benzer şekilde (Örnek üstte) kavisli kenarlar taşıyacak. Bu konuda eskiye dönecek gibi duran Apple, iddiaya göre 15 Pro ve 15 Ultra özelinde çerçeveleri hatırı sayılır oranda inceltecek. Daha ince çerçeveler ve yuvarlatılmış yan kısımlarıyla Apple Watch tarzında bir görüntü oluşturduğu aktarılan üst seviye modeller, 15 ve 15 Plus’tan farklı olarak titanyumdan üretilmiş gövdeler üzerine kurulacak. Telefonlar bu sayede biraz daha hafif ancak darbelere daha dayanıklı olacak.

Bundan önce modellerden 15 ve 15 Plus, yerlerini alacağı 14 ve 14 Plus modellerinden daha ucuza satılabilir haberi ses getirmişti. Burada Apple ailenin alt modelleri ile üst modelleri arasındaki fiyat farkını açabilir ve bu kendisi için iyi geri dönüş sağlayabilir denilmişti. Bunun üstüne iPhone 15 Pro ve 15 Ultra’nın, 14 Pro ve 14 Pro Max’ten daha pahalı satılacağı da iddia edilmişti. Bu söylentilerin hangisi doğru çıkacak henüz kesin değil ancak “Pro / Ultra” modellerdeki fiyat artışı çok da sürpriz olmayacaktır. Çünkü bu yıl üst seviye modeller ile alt seviye modeller arasındaki donanım farkı yüksek olacak. İddialara göre Apple üst ile alt seviyenin arasındaki farkı açarak özellikle 15 Plus’ın daha çok satmasını sağlayacak.

Daha önce çıkan bilgilere göre 15 Pro ve 15 Ultra modellerinde, 3 nm A17 Bionic işlemciye yer verilecek. 15 ve 15 Plus ise iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’te kullanılan A16 Bionic işlemci üzerine kurulacak. Aktarıldığı kadarıyla yeni ailenin hepsinde USB-C portu olacak, sadece üst seviye iPhone 15 modellerinde USB-C üzerinden yüksek hızda aktarım yapılabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynaklar haklıysa 15 ve 15 Plus modelleri Lightning seviyesinde yani USB 2.0 hızında kalacak. Buna göre 15 ve 15 Plus modelleri 480Mb/s seviyesinde aktarım yapabilir, 15 Pro ve 15 Ultra ise 20Gb/s, hatta Thunderbolt 3 temelinde 40Gb/s kadar yüksek hızlara çıkabilir. 15 Pro ve 15 Ultra modellerindeki güç ile ses butonlarının katı hal formunu benimseyeceği de söyleniyor. Yani bu butonlar yeni cihazlarda artık normal bir fiziksel buton gibi olmayacak, direkt olarak dokunmayı algılayarak görev yapacak.

Yeni seride en yüksek RAM miktarı 15 Pro ve 15 Ultra‘da olacak. İddia edildiği kadarıyla Apple telefonlarda 8 GB RAM‘e yer verecek. 15 ve 15 Plus ise yüzde 99 ihtimalle 6 GB RAM‘e sahip olacak. Yeni seride 15 Pro ve 15 Ultra arasında dahi önemli bir fark olacak. Apple, iPhone 15 Ultra modeline yüksek optik zoom getirecek, büyük ihtimalle 10x yakınlaştırma sunacak bir periskop kamera koyacak. 15 Pro ise yüksek ihtimalle 3x optik zoom sunan bir telefoto kamera ile donatılacak. Bu kesin değil ancak 15 Pro’da 4x ya da 5x’lik bir telefoto kamera da olabilir.

iPhone 15 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

Read More