Haberler ABD Wagner’i uluslararası suç örgütü ilan etti!

Haberler

ABD, Rusya’ya yeni yaptırımlar uyguladı. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşma kapasitesini azaltmak amacıyla, yeni yaptırımlar uygulandığı duyuruldu. Bakanlık, Rus paralı asker şirketi Wagner’i resmen uluslararası suç örgütü olarak ilan edildiğini aktararak, Wagner’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı savaşını desteklediğine ve dünya çapında Rusya destekli muharebe operasyonlarına katıldığına dikkat çekti.

class=’medyanet-inline-adv’>

Putin’in Ukrayna’daki savaşı sürdürmek için Wagner’e güvendiğini ifade eden bakanlık, Wagner’in ayrıca Afrika’daki ülkelere müdahale ettiğini, istikrarsızlaştırdığını, yaygın insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiğini ve ülkelerin doğal kaynakları gasp ettiğini açıkladı.

Bakanlık, aralarında Wagner ve Wagner’in Başkanı Yevgeniy Prigozhin’in de aralarında bulunduğu 6 kişi ve 12 kuruluşa yaptırım uygulandığı belirtti.

Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, Wagner’e yönelik genişletilmiş yaptırımlar ile Rus ordusuna yardım eden şirketlere yönelik yeni yaptırımların Putin’in savaş makinesini silahlandırma ve donatma yeteneğini daha da engelleyeceğini vurguladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN 9 KİŞİ VE 14 KURULUŞA YAPTIRIM

class=’medyanet-inline-adv’>

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Wagner ve Wagner’in Başkanı Yevgeniy Prigozhin ile bağlantılı 5 kuruluş ve 1 kişiye yaptırım uygulandığı ifade edilerek, söz konusu yaptırımlara ek olarak Rus mahkumların Wagner Grubuna alınmasını kolaylaştırdığı için 3 Rus cezaevi yetkilisi ve Rus Oligark Vladimir Potanin ile bağlantılı 1 kişi ve 4 kuruluşunda aralarında bulunduğu toplam 9 kişi ve 14 kuruluşa daha yaptırım uygulandığı duyuruldu. Dışişleri Bakanlığı ayrıca, Rus ordusu mensubu 531 kişiye de vize kısıtlaması getirildiğini açıkladı.

Hazine ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşlar arasında, Putin’e yakın isimler, havacılık, uzay, silah, güvenlik ve savunma şirketleri yer alıyor.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, “ABD, Rusya’nın dünya çapındaki saldırganlığına ve diğer istikrarsızlaştırıcı davranışlarına karşı koymada kararlıdır. Bugünün atamaları, Kremlin’in Ukrayna’ya karşı girdiği saldırganlık savaşında, akıl almaz ölüm ve yıkıma neden olan savaş makinesini silahlandırma kabiliyetini daha da engelleyecek” dedi.

CEPHEDE WAGNER DEHŞETİ! 2 YASAKLI HAREKETİN SONUCU HADIM

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde cephede yaptıkları vahşetlerle gündeme gelen Wagner grubunun teslim olan veya savaştan kaçan askerlere verdiği korkunç ceza ortaya çıktı.

class=’medyanet-inline-adv’>

Neredeyse 1 yıldır devam eden Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hiç de Kremlin’in beklediği gibi gitmedi. Kremlin, savaşın ilk günlerinde Kiev’e girip Vladimir Zelenski’yi düşürdükten sonra kendine bağlı kukla bir yönetim getirmeyi planlıyordu.

Rus ordusu savaşın henüz 2. ayında Kiev’den geri çekildi. Kuzey cephesinin de kapanmasıyla birlikte işgal doğu ve güney cephelere kaydı. Rus birlikleri liman kenti Mariupol’ü aylar süren bombardımanın ardından ele geçirebildi, doğuda ise Donetsk ve Luhansk’ın neredeyse tamamı işgal edildi. Ancak Haziran ayında Ukrayna’ya ulaşan bir silah, dengeleri kökünden değiştirdi.

2 YASAKLI DAVRANIŞIN CEZASI HADIM

Rusya’nın cephedeki en büyük kozlarından olan Wagner grubunun vahşeti dünya gündemine bomba gibi düştü. Putin’in özel olarak finanse ettiği birimin teslim olan askerlerine yaptığı canilik ortaya çıktı.

İşgalin beklenildiği gibi gitmemesi ve Rus tarafında ölü sayısının her geçen gün artması Wagner askerlerini de psikolojik olarak etkiledi. Bir süredir savaştan kaçan ve Ukrayna ordusuna teslim olan askerlerle ilgili korkunç bir detay açığa çıktı.

class=’medyanet-inline-adv’>

YARALANAN ASKERLERİ KURTARMAK YASAK

Söz konusu olayda Wagner grubundan teslim olanların yakalandığı takdirde öldürülmeden hadım edildiği belirtildi. Vahşetin detayları bununla da sınırlı değil. Wagner grubu askerleri, son gelen bir emre göre yaralı askerlerini düştükleri yerde bırakıp kaçıyor. Kurtarmaya çalışanlara ise ağır cezalar veriliyor.

Read More