Honda hız kesmiyor: Şimdi de LG ile yeni bir ortaklık açıklaması yaptı


Japon otomotiv devi Honda, son birkaç yıldır ciddi bir atılım içerisinde. Her ne kadar oldum olası otomotiv dünyasının en saygın isimlerinden biri olsa da özellikle son birkaç yıldır yaptığı yatırımlar gerçekten takdire şayan. Özellikle hemşerisi Sony ile kurduğu ortaklık ile kendisine Honda markasının haricinde bambaşka bir otomobil markası daha kazandıran Japon teknoloji devi, şimdi de LG ile yeni bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre Honda ile LG Energy Solution arasında imzalanan ortaklık sözleşmesinin ana konusu, pil fabrikasının kurulması ve işletilmesi odaklı.

Honda hız kesmiyor: Şimdi de LG ile yeni bir ortaklık açıklaması yaptı

Buradan da anlaşılacağı üzere iki teknoloji devi ortaklık çerçevesinde bir pil üretim tesisi kuracaklar. İlk açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla yatırımın başlangıç maliyeti 3,5 milyar dolar olacak ve kurulacak yeni fabrikada 2.200 kişi istihdam edilecek.

Fabrikanın Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio bölgesinde kurulacağı belirtilirken, söz konusu yatırım tutarının başlangıç maliyeti olduğu ve fabrikanın işler hale gelene kadar yapılacak ilave yatırımlar sayesinde bu tutarın 4,5 milyar dolar seviyesine kadar çıkabileceği düşünülüyor. Öte yandan Honda’nın ürettiği pilleri yalnız kendisi için kullanmak gibi bir amacı yok. Nitekim yapılan açıklamadan anlaşıldığına göre, üretilen bu piller elektrikli otomobil üreticilerine de satılacak ve böyle Honda ile LG elektrikli araç pilleri konusunda önemli bir liman haline gelecek.

Read More

Yorum yapın