Haberler Yılın son kabine toplantısı başladı! Gözler Beştepe’de, masada doğal gaz müjdesi ve EYT var

Haberler

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabinenin gündeminde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ve Karadeniz doğal gazı var.

class=’medyanet-inline-adv’>

Aralık ayında 1 milyon 900 bin kişi olarak hesaplanan EYT’den yararlanacak kişi sayısının, ocak ayında 2 milyonu geçmesi bekleniyor.

YAŞ SINIRI MERAK KONUSU

EYT düzenlemesi, sigorta girişi 8 Eylül 1999 öncesi yapılan, pirim günü şartını tamamlayan ve sigortalılık süresini dolduranları kapsıyor. Düzenlemenin yaş sınırını içerip içermeyeceği ise henüz netleşmedi. Yaş sınırı ile ilgili nihai kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan dönüşü soruları yanıtlarken “Bizim hedefimiz, arkadaşlarımızla da yaptığımız görüşmelerde, bu yıl sonuna kadar EYT olayını çözmek. İlgili bakan arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. 2023’e masamızdan bunu kaldırarak girmiş olacağız” açıklamasında bulunmuştu.

class=’medyanet-inline-adv’>

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Tahmin ediyorum EYT’yi bu ay sonuna kadar Meclis’e götürürüz, bitirebilirsek bu ay içinde, bitiremezsek Ocak ayında götürürüz. Ben son durumu önümüzdeki 26 Aralık’ta (bugün) sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim” ifadelerini kullanmıştı.

“BİR YAŞ ARALIĞI OLMASI DAHİLİNDEDİR”

Bilgin, dün katıldığı bir TV programında da “Son aşamayı Cumhurbaşkanımızla paylaşacağım, kendisi değerlendirecek. Kabinede karar çıkar mı söyleyemem ama değerlendirileceğini söyleyebilirim” dedi. Bilgin, EYT’de yaş sınırı olup olmayacağına dair soruya ise “Bir yaş aralığı olması ihtimal dahilindedir. Henüz netleşmedi. İmkanlar nispetinde en kapsayıcısı olacak” yanıtını verdi.

Aralık ayı başı itibarıyla 1 milyon 900 bin kişinin emekli olabilmek için düzenlemeyi beklediğini aktaran Bakan Bilgin, “Ocak başında 2 milyonu geçebilir. Bu kadar kişi yaş şartı olmasaydı emekli olabilecekti. Yaklaşık 400 bini memur, 480 bini BAĞKUR’lular, diğerleri, çoğunluğu da 4A’lılar. 274 bin kişinin de işi yok ve yaşı bekliyor. Yaş sınırı olursa aşağı yukarı yarısı bu yıl, yarısı diğer yıl oluyor” ifadelerini kullandı.

DOĞAL GAZ UCUZLAYACAK MI?

Kabinede merakla beklenen bir diğer konu ise Erdoğan’ın Erzurum’da açıkladığı doğal gaz müjdesi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın milli sisteme bağlanması yönündeki çalışmalarda gelinen aşamayı Kabine’de anlatacak. Erzurum’daki konuşmasında Karadeniz’de keşfedilen doğal gazı milli sisteme bağlamak için gece gündüz çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, “Pazartesi günü bu konuda yeni müjdeleri milletimizle paylaşacağız. Aynı şekilde Karadeniz gazını kullanıma sunduktan sonra milletimize vereceğimiz yeni müjdeler olacak” demişti. Erdoğan, daha önceki açıklamalarında Karadeniz doğal gazının sisteme verilmesiyle birlikte faturalarda indirim olacağını dile getirmişti. Bugün Erdoğan’ın Kabine sonrası yapacağı Millete Sesleniş konuşmasında, doğal gaz fiyatlarında ucuzlama ya da keşfedilen yeni bir rezerve ilişkin açıklama yapması ihtimaller arasında sayılıyor.

class=’medyanet-inline-adv’>

Kabinede ayrıca 2022 yılına ilişkin genel değerlendirmenin yanı sıra yeni yılda başta ekonomi, dış politika ve terörle mücadele olmak üzere birçok alanda yapılacak çalışmalar ve Meclis’te bunlara ilişkin atılacak adımların ele alınması bekleniyor.

Read More