Haberler MMU ile ilgili heyecanlandıran görsel! İniş takımları üzerinde

Haberler

2025 yılında ilk uçuşu beklenen MMU’nun tarihini güncelleyen TUŞAS Genel Müdürü Temel Kotil, geçtiğimiz günlerde 2024’ü işaret etmişti.

class=’medyanet-inline-adv’>

Hangardan çıkacak uçağın ilk uçuşunun 29 Ekim 2024’te yapılacağını belirten Kotil, “Bizim Milli Muharip’in hangardan çıkacak uçağın ilk uçuşu 29 Ekim 2024’te, teslimatımızı 2028’e… Tabi o ara yapmak için Hava Kuvvetleri’nin ihtiyacını gideriyor. Bu çok normal, güzel bir şey. 2028’den sonra Allah’ın izniyle 29-30’la Milli Muharip’i biz ayda 2 tane üretmeye başlıyoruz. Yılda 24 tane yapıyor. İhtiyacımız olursa bunlar katlanarak gidebilir. Ölçeklenebilen bir mekanizma bu. Ama inşallah 30’ların uçakların Milli Muharip olacak.” ifadelerine yer vermişti.

YENİ GÖRSEL HEYECAN YARATTI

Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki başarılı süreçleri devam ederken Milli Muharip Uçak ile ilgili paylaşılan yeni görsel ise dikkat çekti.

class=’medyanet-inline-adv’>

Uçağın burun ve hava alıklarının değiştiği görülen görselle ilgili Savunma Politikası Turan Oğuz, Elektro Optik Hedefleme Sistemi (EOTS) ile Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi (IRST) yerleri net bir şekilde görülebildiğini paylaştı. Öte yandan Oğuz, MMU’nun iniş takımlarının üzerinde durduğunu da belirtti.

🇹🇷 @TUSAS_TR Milli Muharip Uçak (MMU) iniş takımları üzerinde.

Burun ve hava alıklarının olumlu yönde değiştiği görülüyor.

Elektro-optik Hedefleme Sistemi (EOTS) ile Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi (IRST) yerleri net bir şekilde görülebiliyor. pic.twitter.com/mpuhsxYdaG

— Turan Oguz (@TyrannosurusRex) December 26, 2022

MİLLİ MUHARİP UÇAK HAKKINDA

MMU Projesi kapsamında yurt içi imkanlarla üretilen modern uçak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 ların yerini alacak.

Projeyle yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu benzeri teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye’nin 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alması hedefleniyor.

Milli Muharip Uçağın üretimi TUSAŞ bünyesinde devam ediyor. İlk prototip uçağın 18 Mart 2023 tarihinde motorları çalışır şekilde hangardan çıkış yapması ve yer testlerine başlaması bekleniyor.

Read More