Haberler Son Dakika Haberler: EYT ne zaman yasalaşacak? 2 soru 2 cevap!

Haberler

Milliyet.com.tr/ EYT çalışmasının ne zaman yasalaşacağı günlerdir konuşuluyor.  stajyerlerin düzenleme kapsamına alınıp alınmayacağını merak ediyor.  Ekonomist Muhammet Bayram kritik soruları cevapladı. Bayram milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

class=’medyanet-inline-adv’>

EYT NE ZAMAN YASALAŞIR, İLK MAAŞLAR NE ZAMAN YATAR?

“Hükümet yetkililerince EYT yasasının ne zaman Meclis’e geleceği ve ne zaman çıkacağına ilişkin bazı açıklamalar mevcut. Biz en başından beri ocak ayında gelirse yasalaşabileceğini vatandaşlarımızın kanuni olarak bir sonraki ay da maaş alabileceğini söylemiştik.

‘EYT YASASINA EKLEMELER YAPILABİLİR’

Meclis’in gündemi bu hafta yoğun. Sözleşmeli personel yasası bu hafta içerisinde Meclis’ten geçecek. Bununla beraber de EYT yasası Meclis gündemine gelecek. EYT yasası önce komisyonda görüşülecek. Komisyondayken de EYT yasasının daha sonra mağduriyetler oluşturmaması ve halihazırda olan mağduriyetlerin giderilmesi açısından bazı eklemeler yapılabileceğini söylemiştik.

class=’medyanet-inline-adv’>

EYT aylardır çalışılan bir kanun, çok ince eleyip sık dokundu ancak bazı sorunlar hala bulunmakta. Komisyonda bazı ilave eklemeler yapılabileceği gibi yasada maaşların alınmasına ilişkin ya da yürürlük tarihine ilişkin düzenleme yapılabilir.

Kanunlar geriye yürümez ancak büyük bir beklenti söz konusu. O yüzden hızlı bir şekilde komisyonda görüşülürse ve bu ay sonu yasalaşırsa SGK kanunundaki şu hüküm atlanabilir.

SGK Kanununa göre başvurduktan sonraki ay başı itibarıyla maaşın bağlanabileceği söyleniyor. Ancak kanuna ilave bir hükümle kanununun yayınlandığı tarih itibarıyla mali ve sosyal haklara sahip olunabileceği getirilirse eğer ocak ayında yasalaşırsa şubat itibarıyla maaş alma durumu söz konusu olur.

Ancak yasa mecliste ocakta çıkmaz, sayın Cumhurbaşkanınca onaylamaz ve bir sonraki aya kalırsa şubat ayında Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte vatandaşlar şubat ayında başvurularını yaparlar ilk maaşlarını mart ayında alabilirler.

‘EYT’LİLER PROMOSYON ALABİLİRLER’

Bunun önüne bir hükümle geçilebilir ve vatandaşların daha erken maaş almaları söz konusu olabilir. En geç mart ayında maaşların alınabileceğini düşünüyorum. Bununla beraber de vatandaşlarımız ilk maaşlarını almakla beraber bankalara gitmek suretiyle promosyon anlaşmaları yaparak banka promosyonları alabilirler.

class=’medyanet-inline-adv’>

STAJ MAĞDURİYETİ DÜZENLEME KAPSAMINA ALINIR MI?

Geçtiğimiz günlerde Bakan Bilgin açıklama yaptı. Stajyerlerin bir mağduriyet olmadığını söyledi. Ancak teknik olarak stajyerlere yönelik ayrım yapılabilir. Mesela meslek liselerinde okuyup da haftanın belli günlerinde iş yerlerinde çalışanlar da çıraktır. Bir düzenleme yapılarak bu kanun içerisine alınabilir.

Bence stajyerlik bir mağduriyettir. 2022 yılında AK Parti çalışma hayatında bir sürü sorunu çözdü ve halletti. 2023 yılına da bu sorunları çözmek ve devretmek istemiyor. 3600 ek gösterge yapıldı. Sözleşmeli personel yapıldı. EYT yasası nihayete ermek üzere. Geçici işçilerin durumu gündeme gelecek.

‘KOMİSYONDA TEKRAR TARTIŞILMALI’

Çalışma hayatına ilişkin önemli reform niteliğinde işlemler yapılırken stajyerlerin mağduriyetlerinin çözülmemesi bana göre doğru değildir. O yüzden sayın Bakan Bilgin bahsetti ama Meclis Komisyonu’nda görüşüleceği için bunun Komisyon’da tekrar tartışılması ve nihayete erdirilmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

class=’medyanet-inline-adv’>

‘PRİM EŞİTLENMESİ DE TORBA YASADA OLMALI’

Bununla beraber de Bağkur’daki ihya sorunu, Bağkur intibak sorunu, prim eşitlenmesi sorunları da EYT yasasındaki torba yasada olması gereken kanun teklifleridir. Çalışma hayatında EYT çözülürken farklı primler ödeyen ama aynı maaşı alan, hatta Bağkur’da 2 bin öncesi ve sonrasında aynı prim gününü ödeseler dahi düşük maaş alan kişilerin de sorunları çözülmelidir. Tüm bunların Komisyonda görüşüleceğini düşünüyorum.”

AK PARTİ’DEN EYT AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, EYT ile ilgili “Şubat veya en geç Mart’ta olacak. Kendi takvimi içerisinde yürüyor. İrade ortaya çıkmıştır” dedi.

Çelik, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin ne zaman Meclise sunulacağı ve muhalefetin, “EYT’yi bilerek geciktiriyorlar, seçimi bekliyorlar” şeklindeki eleştirilerine yönelik soru üzerine, “EYT konusuyla önemli olan siyasi iradenin ortaya çıkmasıydı. Meclis’in kendi çalışma takviminde en hızlı şekilde sonuç alınacak. Bakanımız açıklama yapmıştı, Şubat veya en geç Mart’ta olacak. Kendi takvimi içerisinde yürüyor. İrade ortaya çıkmıştır. Bakanımız da gerekli açıklamayı yaptı. Bu çerçevede herkes müsterih oldu. Şubat en geç Mart ayı içinde sonuçlanacaktır” diye konuştu.

Read More