Haberler Sahte rapor şebekesine operasyon: 380 gözaltı kararı

Haberler

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sahte engelli raporu düzenleyen şüphelilere yönelik uzun süreli gerçekleştirdikleri teknik ve fizik takibin ardından operasyonun düğmesine bastı. İzmir merkezli 18 ilde; aralarında organizatör, joker, hastane çalışanları, doktor, devlet memurları, aracı ve sahte rapor sahiplerinin de bulunduğu 380 şüphelinin yakalanmasına yönelik dev operasyon başlatıldı.

class=’medyanet-inline-adv’>

25 BİN – 80 BİN LİRA ARASI PARA KARŞILIĞINDA SAHTE ENGELLİ RAPORU

Soruşturma çerçevesinde yürütülen operasyonda yeni detaylar ortaya çıkarken, gözaltı işlemlerinin sürdüğü öğrenildi. Hakkında gözaltı kararı bulunan sağlıkçıların, hastanelerde kullanılan kayıt sistemi (Probel) üzerinden usulsüzlükler (sahte hastalık tanısı oluşturma, ilaç muafiyet raporu yazma) yapıldığı, veya rapor alabilmek için gerekli olan tetkiklere, sağlam veya engel oranı düşük kişilerin yerine çeşitli hastalıkları bulunan joker kişilerin sokularak, 249 şahsa 25 bin – 80 bin TL arası değişen ücretler karşılığında sahte engelli raporu çıkartıldığı belirlendi. Ayrıca polis ekipleri tarafından yürütülen çalışmada, olayla ilgili 380 şüphelinin ‘Nitelikli Dolandırıcılık, Görevi Kötüye Kullanma ve Resmi Belgede Sahtecilik’ suçlarını işleyerek ilk belirlemelere göre yaklaşık 10 Milyon TL kamu zararına sebebiyet verdiği tespit edildi.

class=’medyanet-inline-adv’>

haberler Sahte rapor şebekesine operasyon: 380 gözaltı kararı

“KAN ŞEKERİNİ YÜKSEK GÖSTERMEK İÇİN PİRİNÇ, TANSİYONLARININ YÜKSEK ÇIKMASI İÇİN ZEYTİN”

Ayrıca soruşturma çerçevesinde, olayla ilgili şüphelilerin, sağlık kuruluna görünecek vatandaşları, rapor alacakları hastalıklarla ilgili bilgilendirdikleri ve doktorları yanlış yönlendirdikleri, bu sayede usulsüz rapor almalarını sağlayarak bu kişilerin erken emeklilik, ÖTV indirimi, ücretsiz ulaşım kartı gibi engelli vatandaşlara tanınan birçok hizmet ve avantajdan yararlanmasını sağladıkları ve kamu zararına neden oldukları da ortaya çıktı. Rapor alma sürecinin tüm aşamalarının şebeke üyeleri tarafından takip edilerek, rapor alacak şahıslara muayeneye girmeden önce kan şekerini yüksek göstermek için pirinç, tansiyonlarının yüksek çıkması için zeytin gibi besin maddelerinin yedirildiği de tespit edildi.

GÖZALTILAR SÜRÜYOR

Aralarında, 32 organizatör, 13 joker, 1 doktor ve 6 devlet memuru olmak üzere toplam 35 hastane çalışanı, 51 aracı ve 249 rapor sahibi konumunda olan şahsın bulunduğu 380 şüpheliye yönelik gözaltı sürecinin ise devam ettiği öğrenildi.

51 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

İzmir merkezli 18 ilde, sahte engelli raporu çıkardıkları belirlenen; aralarında organizatör, ‘joker’ ve hastane çalışanlarının da olduğu 380 şüpheliye yönelik operasyon sürerken, haklarında gözaltı kararı bulunan 51’i yakalandı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ise 3 tabanca, 310 mermi, 49 bin 700 lira, içinde birçok notun bulunduğu 6 ajanda, başkalarına ait hesap dekontları, çeşitli isimler adına düzenlenmiş 27 sahte sağlık kurulu raporu, 105 sentetik hap, çok sayıda muayene kağıdı ve dijital materyal ele geçirildi.

Read More