Haberler Kabine toplantısı sona erdi! Erdoğan alınan kararları açıklıyor

Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen ve 3 saat süren Kabine Toplantı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, sözlerine Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçelerinde meydana gelen sel felaketinden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı. Erdoğan, “Devletimiz tüm kurumlarıyla ilçelerimizde çalışmalarını sürdürmektedir. Rabbim ülkemizi ve insanlarımızı her türlü afetten, kazadan, beladan muhafaza eylesin diliyorum. Bu sabah İstanbul’da katıldığımız Türkiye İnovasyon Haftası etkinliği vesilesiyle ülkemizin düşünen, tasarlayan, üreten gücünü bir kez daha görme fırsatı bulduk. Ülkemize ve milletimize hizmetle dolu 2 haftayı geride bıraktık” dedi.

class=’medyanet-inline-adv’>

‘CUMHURİYETİMİZİN 100’ÜNCÜ YILINI, ŞANINA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE KUTLAYACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta da yurt içinde ve yurt dışında planladıkları çok sayıda programla ülkeye eser kazandırmayı, millete hizmet etmeyi sürdüreceklerini belirterek, “Dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle Milli Mücadele’nin sembolü pek çok hadisenin 100’üncü yıllarını arzu ettiğimiz coşkuyla değerlendirememiştik. Samsun’dan Erzurum’a, Sivas’tan Ankara’ya uzanan Milli Mücadele adımlarının her biri bizim için aynı zamanda geçmişten geleceğe bir muhasebe vesilesidir. İnşallah Anadolu’daki son devletimiz Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını 2023’de şanına yakışır bir şekilde kutlayacağız. Tabi Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının sevincini yaşamak öyle sadece lafla sözle şiirler şarkıyla olmaz. Bizim için Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı demek istiklalimize ve istikbalimize yakışır eser ve hizmetlerle milletimizin karşısına çıkmak demektir. Geçtiğimiz 20 yılda, ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin sadece Cumhuriyetimizin 2’nci asrına hazırlık altyapısı olarak görüyoruz. Asıl büyük atılımlarımız ‘Türkiye Yüzyılı’ başlığı altında 2023’ten başlayarak önümüzdeki yıllar içerisinde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

class=’medyanet-inline-adv’>

Geçtiğimiz günlerde Meclis’e sunulan başörtüsü özgürlüğünü teminat altına almayı ve aile kurumunu güçlendirmeyi amaçlayan Anayasa değişikliği teklifi, ülkemizin sorunlarını millî iradenin gücüyle çözme kararlılığının son örneğidir. Demokrasi, hak ve özgürlükler gibi kavramları samimiyetle savunan herkesi bu teklifi desteklemeye çağırıyoruz. Böylece Türkiye, vesayet döneminin en can acıtıcı tartışma konusunu gündeminden tamamen çıkartarak geleceğine daha güvenli bakabileceği bir iklime girecektir.

‘CUMHURİYETİMİZİN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMA SORUNU KALMAMIŞTIR’

Erdoğan, savunma sanayi başta olmak üzere enerjiden tarıma çok sayıda projeyi, milletin ve devletin emrine sunma tarihi olarak 2023’ü belirlemelerinin gerisinde böyle bir saik olduğunu vurgulayarak, “Dünyanın siyasi ve ekonomik olarak tarihi bir dönüşüme girdiği dönemde ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu çok daha hayati önem kazanmıştır. Tabi bunun için önce kendi içimizde mutlaka hayata geçirmemiz gereken hususlar bulunuyor. Birincisi, Cumhuriyetimizin ilk 100 yılında vaktimizi ve enerjimizi boşa tüketen ortak geçmişimize haksızlık mahiyetindeki tartışmaları artık geride bırakmalıyız. Sürekli aynı şeyleri yaparak her seferinde farklı sonuçlar ummak sağlıklı bir zihnin hayata ve siyasete bakış tarzı olamaz. Yönetim sistemi tartışmalarından, ülkemizi bugüne getiren ve geleceğe taşıyacak olan büyük projelere yaklaşıma kadar bu sağlıksız bakış açısının örneklerini hala görmek bizi üzüyor. Yokluk ve yoksulluk içinde kurduğumuz Cumhuriyetimizin meşruiyet kaygısı da kendi ayakları üzerinde durma sorunu da kalmamıştır. Bunun için yakın tarihte olup bitenlere dair kişisel görüşlerimiz ne olursa olsun artık hep birlikte ortak geleceğimize odaklanmalı, vaktimizi ve enerjimizi bu doğrultuda seferber etmeliyiz” dedi.

class=’medyanet-inline-adv’>

Hükûmetlerimiz döneminde kurduğumuz altyapının hayati önemi yaşanan her krizde biraz daha iyi anlaşılıyor. Hiç şüphesiz bu süreçte bizim de ciddi bedeller ödememize yol açan sıkıntılarımız oldu. Bu sorun bir dönem sınırlarımıza dayanan, şehirlerimizi tehdit eden terör saldırılarıydı. Kararlılık ve cesaretle uygulamaya koyduğumuz yeni güvenlik stratejimizle terör örgütleriyle mücadelemizi tehditleri kaynağında yok ederek yürütmeye başlayarak bu sorunun üstesinden önemli ölçüde geldik. Son dönemde verdiği ayıp kayıplara rağmen saldırılarını yeniden artırmaya çalışan terör örgütünü bu şekilde hareket etmeye yönelten sebepleri biliyoruz. İnşallah sınırlarımızdaki güvenlik hattını tamamlayarak bu sinsi ve çirkin hesapları bir kez daha bozacağız.

‘İSTİSMAR İDDİALARI TAM BİR FACİADIR’

Erdoğan, küçük yaşlarda istismar iddialarını ‘facia’ olarak değerlendirdiği konuşmasında şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda haklı şekilde tepkiye yol açan bir kızımızın erken yaşta evliliği ile öncesinde ve sonrasında yaşanan acılar hususundaki görüşlerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum ve şu ana kadar arkadaşlarım gereken gayretleri gösterdiler. Gereken çalışmaları ilgili bakanlarımız yaptılar ama bunları görmezden gelen bir muhalefet söz konusu. Her şeyden önce günümüz şartlarında 13 yaşında nişan, 14 yaşında evlilik gibi bir durumu kabul edebilmemiz asla mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşlardaki istismar iddiaları tam bir faciadır. Mağdur Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza başvurduğundan itibaren kurumlarımız bu konuyu sahiplenmiştir. İçişleri Bakanlığımız tarafından yürütülen soruşturmanın ardından konu yargıya intikal etmiştir. Bu aşamada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız mağdur için avukat temin etmiş, hukuki süreci yakından takip etmeyi sürdürmüştür. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız iddiaları tüm boyutlarıyla ve belgeleriyle soruşturarak iddianamesini hazırlamıştır. Davayla ilk duruşmanın yakında yapılması bekleniyor. Konu tüm bu süreçlerin ardından kamuoyunun gündemine gelmiştir. Bir başka ifadeyle mesele medyada yer alana kadar bakanlıklarımızın, kurumlarımızın tamamı süreci titizlikle takip etmiş, gereken her türlü işlemi bir hakkın yerine getirmiştir. Geçmişteki ihmaller ve eksiklerde soruşturma kapsamında ele alınmış, gereken adımlar atılmıştır. Ülkemizde çocuklara yönelik taciz, tecavüz, reşit yaşa ulaşmadan evlilik gibi hususlardaki hassasiyetimizi biz kimseye sorgulatmayız. Türkiye’de bu konuyla ilgili en önemli hukuki ve fiili reformlar bizim hükümetlerimiz döneminde hayata geçirilmiştir. Bay Kemal sen bunlardan anlamazsın. Senin böyle bir hassasiyetin de yok’’

class=’medyanet-inline-adv’>

‘BAY KEMAL DİYARBAKIR ANNELERİNİ KAÇ KERE ZİYARET ETTİN?’

class=’medyanet-inline-adv’>

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na eleştirilerini dile getirerek, “Son hadisede de aynı hissiyatla hareket ettik. Aynı tutumu ortaya koyduk. İlk günden itibaren aynı kararlılıkla davrandık. Ancak bu konudaki tartışmalarda gördüğümüz bir riyakarlıktan duyduğumuz rahatsızlığı da burada ifade etmek istiyorum. Her şeyden önce böyle bir hadiseyi milletimizin inancıyla ve o inancın temsilci kurumlarla irtibatlandırmak en hafif ifadesiyle ahlaki olmayan bir çarpıtmadır. Diyanet İşleri Başkanlığımızın en üst düzeyde görüşünü dile getirdiği, yanlışını belirttiği, kınamasını yaptığı bu meseleyi hala dinimizle ilişkili hala getirmek ancak art niyet ürünü olabilir. Esasen biz niyet okumasını doğru bulmayan bir anlayışa sahibiz. Benzer başka olaylarda suçun şahsiliği ilkesini önümüze çıkartanların bu hususta yaptığı genellemeler bizi mecburen niyetleri sorgulamaya itmektedir. Şayet niyet mağdurun hakkını savunmaksa biz bunu zaten yapıyoruz. Sonuna kadar da yapacağız ama biz bu çevrelerden mesela; PKK’nın annelerinin kucağından kaçırıp dağa götürdüğü, eline silah verdiği, liderlerinin her türlü istismarına maruz bıraktığı 12-13 yaşındaki kızlarımız için de aynı tepkiyi bekliyoruz. Bay Kemal Diyarbakır Annelerini kaç kere ziyaret ettin? Kızları, 12-13 yaşındaki yavruları evlerinden, ellerinden alıp kaçırılan bu gözü yaşlı anneleri acaba kaç kere ziyaret ettin?’’ ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ VEKİLLERE TEPKİ

Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri sürerken yaptığı konuşma esnasında sırtlarını dönen CHP milletvekillerine tepki göstererek, “Öyle sırtınızı parlamentoda dönmek suretiyle siz benim bakanıma ders veremezsiniz. Siz sırtınızı dönmekle aslında başka şeyler yaptığınızın da farkında değilsiniz. Biz PKK’nın istismar ettiği çocuklarımıza parlamentodaki uzantılarına, kendi bünyelerindeki taciz, tecavüz olaylarına, sosyal medya ve benzeri mecralarındaki rezilliklere göz yumanların bu hadise üzerinden insanlarımızın bir kısmının değerlerine saldırarak onlara linç uygulamaya kalkışmasına rıza göstermiyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Her türlü haksızlık, vicdansızlık, ahlaksızlık gibi bu konuyu da her seviyede takip etmeyi ve neticelendirmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘ENFLASYONUN BİRKAÇ AY İÇİNDE YÜZDE 40’LI RAKAMLARA İNECEĞİ ORTADA’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonun düşüşe geçtiği bir dönemde ürettiği, sattığı, maliki olduğu malı veya hizmeti akıl ve vicdan sınırlarının ötesinde ekonomik işleyişe zarar verecek şekilde fiyatlandıranlara da uyarıda bulunarak, şunları söyledi:

“Buradan hem vatandaşlarımıza hem üreticilerimize hem perakendecilerimize hem gayrimenkul ve araç sahiplerine hem menkul kıymet ticareti yapanlara seslenmek istiyorum. Ülkenize güvenin, ülkenize sahip çıkın, ülkenize destek verin. Kısa vadeli endişeleriniz ve kazanç kaygılarınızla ülkenizin geleceğine zarar verecek her türlü tasarruftan uzak durun. Elbette herkes alın terinin karşılığı olarak kazanacak elbette herkesin varlığı gayretinin neticesi olarak değerlenecek. Ama ülkenin ve milletin kaybettiği bir ortamda bireylerin kazancı gibi gözüken hesaplar bir aldatmacadan ibarettir. Ürettiği, sattığı, maliki olduğu malı veya hizmeti akıl ve vicdan sınırlarının ötesinde ekonomik işleyişe zarar verecek şekilde fiyatlandıranlar aslında kendilerine de kaybettirdiklerini unutmamalıdır. Hele hele bu yaklaşımı enflasyonun düşüşe geçtiği bir dönemde sergileyenler kendi bindikleri gemiyi kendi elleriyle deliyor demektir. Yıllık enflasyonun birkaç ay içinde yüzde 40’lı rakamlara ineceği ortada ve fiyatlamaların mevcut yüzde 80’li rakamlara göre yapıldığı bir gerçekken hala etiketlerin başka hesaplarla belirlenmesi doğru değildir. Asgari ücret, memur ve emekli maaşları başta olmak üzere çalışanların refah seviyelerinde gerilemeyi telafi etme yönündeki gayretlerimizin enflasyon maskesinin ardına sığınan haramzadelerce akamete uğratılmasına rıza gösteremeyiz. Yıl başında bu çerçevede ortaya çıkacak her hareketlenmeyi yakından izleyecek, reel ekonomik işleyişe aykırı her gelişmeyi belirleyecek, insanımızın hakkına el uzatanları buna pişman edeceğiz.”

Enflasyonu hedeflediğimiz şekilde 2023 sonunda yüzde 20’ler seviyesine, 2024’te tek haneli rakamlara düşürmek için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Açıkça söylüyorum, herkes hesabını 2023’te yüzde 20’ler seviyesinde enflasyona göre yapsın, aksi yönde hareket edenlere hükümet olarak biz kendi yetkilerimizi, milletimiz de tercihleriyle kendi iradesini kullanarak gereken cevabı verecektir.

‘HERKES HESABINI 2023’TE YÜZDE 20’LER SEVİYESİNDE ENFLASYONA GÖRE YAPSIN’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 85 milyon vatandaşın her birinin ortak geleceğinin ve ortak menfaatinin kendileri için her bir ferdin kişisel kazanç hırsından daha önemli olduğunu vurgulayarak, “Enflasyonu hedeflediğimiz şekilde 2023 sonunda yüzde 20’ler seviyesine, 2024’te tek haneli rakamlara düşürmek için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Açıkça söylüyorum herkes hesabını 2023’te yüzde 20’ler seviyesinde enflasyona göre yapsın. Aksi yönde hareket edenlere hükümet olarak biz kendi yetkilerimizi, milletimiz de tercihleriyle kendi iradesini kullanarak gereken cevabı verecektir. Ülkemizin bunca fedakarlıkla eşiğine getirdiğimiz Türkiye Yüzyılı vizyonunu bir avuç muhterisin kazanç hırsına kurban etmeyeceğiz. Bir kez daha altını çizerek söylüyorum; biz hiç kimsenin işine, gücüne, alışına, kazancına karşı değiliz. Karşı olduğumuz tek şey sadece ekonomik kuralların değil akıl ve vicdan sınırlarının da dışına taşan niyetler ve eylemlerdir” dedi.

‘BORU HATLARIMIZI, GAZ DEPOLAMA TESİSLERİMİZİ GELİŞTİRDİK’

Erdoğan, enerjinin her alanında son 20 yılda çok önemli gelişmelerin kaydedildiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bilindiği gibi 2020 yılında uzun zamandır hasretle beklenen müjdeyi Fatih Sondaj Gemisi’nin Tuna 1 kuyusunda yaptığı keşifle verdik. Ardından gelen yeni keşiflerle birlikte bugün 540 milyar metreküplük bir rezerve ulaştık. Bölgedeki yeni keşiflerle ilgili gelişmeleri çalışmalar nihayete erdiğinde kamuoyu ile paylaşmayı sürdüreceğiz. Şu anda bütün dikkatimizi yerli gazımızı Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında milletimizle buluşturmaya haretmiş durumdayız. Günlük 10 milyon metreküp gaz üretimi ile başlayacak, inşallah bunu 40 milyon metreküpe kadar çıkartacağız. Halihazırda Karadeniz’de Fatih, Yavuz ve Kanuni ile birlikte 51 gemi faaliyet gösteriyor. Ayrıca karada ve denizde 8 bin kişi kesintisiz çalışıyor. Denizin 2 bin 200 metre altına 170 kilometrelik boru yerleştirme işlemini tamamladık. İlk keşfimizi yaptığımız Tuna 1 kuyusundan itibaren 15 arama tespit ve üretim kuyusunun sondajını bitirdik. Gazı karada işleyecek Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’nin yüzde 85’ini tamamladık. Batı Karadeniz Gaz Ölçüm İstasyonu ile gazı ulusal şebekeye bağlayacak 36 kilometrelik boru hattının inşasını bitirdik ve testlere başladık. Sadece Karadeniz gazıyla yetinmedik. Boru hatlarımızı gaz depolama tesislerimizi de geliştirdik. Bugün 7 uluslararası petrol ve doğalgaz boru hattına 2’si kara 2’si deniz; 4 LNC tesisine, 2 yer altı doğalgaz depolama tesisine sahibiz.”

‘BU YIL 150 KUYUDA SONDAJ PROGRAMI YAPTIK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğalgazdaki gelişmelerin yanında karada da petrol arama faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını ifade ederek, “Daha önce ‘petrol yok’ diye beton dökülen kuyulardan da terör nedeniyle terk edilmek zorunda kalınan bölgelerden de petrol üretmeye başladık. Türkiye Petrollerinin 5 yıl önce yaklaşık 40 bin varil olan günlük üretimi bugün 65 bin varile çıktı. Özel sektörü de dahil ettiğimizde bu rakam yaklaşık 80 bin varili buluyor. Daha fazla sismik araştırma, daha fazla sondaj ve verimliliği artırıcı yöntemlerle cumhuriyetimizin yüzüncü yılında günlük üretimimizi 100 bin varile çıkartmayı hedefliyoruz. Salgın döneminde pek çok petrol ve doğalgaz şirketi havlu atarken Türkiye Petrolleri arama ve üretim faaliyetlerine hız verdi. Sadece 2021 yılındaki 34 yeni keşifle mevcut rezervimize 71 milyon varil daha ekledik. Bu yıl 95’i arama ve 55’i üretim olmak üzere 150 kuyuda sondaj programı yaptık” dedi.

‘PEK ÇOK EKİPMAN ARTIK TÜRK MALI İMZASI TAŞIYOR’

“İleri teknoloji su altı robotu, yerli sondaj kulesi, milli yazılım platformu ve daha pek çok ekipman artık Türk Malı imzası taşıyor” diyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Enerji sepetimizi nükleer güç sepetinden güneş ve rüzgara kadar tüm imkanlarla genişleterek kendi kendimize yeterliliğimizi en üst seviyeye çıkartmakta kararlıyız. Kurulu enerji gücümüzü 3 kat artışla 100 megavatın üzerine çıkartarak bunun yüzde 54’ünü de yenilebilir kaynaklara dayandırarak kendi kendimize yetme yolunda önemli bir mesafe kat ettik. Bu tablodaki her bir puanlık artışın 600 milyon dolara tekabül ettiğine dikkatlerinizi çekmek isterim. Küresel krizlerin dünyada zaten bozuk olan sosyal adaletsizliği büyüttüğü bir dönemde biz her alanda olduğu gibi bu hususta da diğer ülkelerden ayrışıyoruz. Yaşanan gelişmeler bizi sosyal yardımları sadece en temel ihtiyaçlarına ulaşamayan vatandaşlarımızla sınırlı olmaktan çıkartıp daha kapsayıcı bir yaklaşımla yeniden ele almaya yöneltmiştir. Sosyal yardım politikamız, yoksulluk sınırının altına düşenleri kollama yanında günümüz gerçeklerine uygun şekilde insanlarımızın hayat standartlarını daha yüksek bir seviyede tutmayı amaçlıyor. Bu anlayışla hayata geçirdiğimiz ve sürekli geliştirdiğimiz son sosyal yardım projemiz Türkiye Aile Destekleridir. Temmuz ve kasım ayları döneminde Türkiye Aile Destekleri kapsamına giren 2 milyon 800 bin hanemize toplam 9,2 milyar lira nakdi kaynak aktardık.”

Terörden temizlenen Gabar Dağı’nda mayın temizliği çalışmalarında şehit olan jandarmamız Esma Çevik’in adını verdiğimiz bölgede 150 milyon net petrol rezervine sahip yeni bir saha keşfettik. Dünyada 2022 yılında karada yapılan en büyük 10 keşiften biri olan bu sahadaki rezervin değeri günümüz fiyatlarıyla yaklaşık 12 milyar dolara denk geliyor. Petrol kalitesi oldukça yüksek olan bu bölgedeki dört kuyuda günlük 5 bin varillik üretim yapıyoruz. Kuyu sayımızı süratle arttırarak buradaki petrol üretimimizi çok daha üst seviyelere taşıyacağız.

‘DOĞAL GAZ DESTEĞİ İÇİN KASIM AYINDA 386 MİLYON LİRA ÖDEME YAPTIK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kasım ayında 9,4 milyon ihtiyaç sahibi vatandaşın 2,9 milyar lira tutarındaki genel sağlık sigortasını ödeyerek ücretsiz sağlık hizmeti alabilmesini sağladıklarını açıkladı. Erdoğan, “Doğalgaz tüketim desteği için kasım ayında 386 milyon lira ödeme yaptık. Türkiye çapındaki binin üzerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’mıza ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza aktarılmak üzere her ay gönderilen payı 224 milyon liradan 450 milyon liraya çıkardık. Böylece sadece kasım ayında sosyal yardım programları üzerinden vatandaşlarımıza aktardığımız kaynak 10,2 milyar lirayı bulmuştur. Aralık ayında da 10,3 milyar liralık bir kaynakla vatandaşlarımızı desteklemeyi sürdüreceğiz. Kasım ve aralık aylarındaki tutarı 20 buçuk milyar liraya ulaşan bu sosyal destek ödemeleri yeni yılla birlikte katlanarak artacaktır. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız ile belirli konularda desteğe ihtiyaç duyan insanlarımızı çekinmeden valiliklerimiz ve kaymakamlıklarımız üzerinden ilgili kurumlarımızla irtibata geçmeye davet ediyorum” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİMİZE BAŞARI DESTEĞİ VERECEĞİZ’

Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her bir insanına sahip çıkacağına ve zor gününde yanında olacak dirayete ve güce sahip olduğunun vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu çerçevede hayata geçireceğimiz yeni bir sosyal yardım faaliyeti de şimdi gençlerimize sesleniyorum; öğrencilerimize sesleniyorum. Biliyorum ki merakla bekliyorlar. Nedir o; Başarı Teşvik Programı’dır. Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60’ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar, dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz. Ayrıca 4 yıllık örgün eğitim yapan yükseköğretim kurumlarını kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize, aylık 100 lira destek ödemesi yapacağız. YÖK’ün belirlediği dünyada ilk 500 üniversiteye girme hakkı kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı destekleri sağlayacağız. Sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunu öğrencilerimiz ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına giderek iş hayatına atılacak gençlerimize de asgari ücrete orantılı desteğimiz olacak. Yine aynı durumdaki ailelerimizin evlatlarından işe girmek için gereken merkezi sınavlar ile bilim, spor ve sanat yarışmalarına katılanların ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Detayları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca açıklanacak bu programı için bir buçuk milyar liralık bütçe ayırdık.”

‘LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN KREDİ-BURS MİKTARINI BİN 250 LİRAYA ÇIKARIYORUZ’

Düzce ve çevresinde 23 Kasım’da yaşanan depremin etki alanındaki esnaf sanatkarlara da bir müjde vermek istediğini söyleyen Erdoğan, “Depremden doğrudan zarar görüp görmediklerine bakılmaksızın bu bölgedeki esnaf ve sanatkarımızdan Halkbank’tan, Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli kredi kullanmış olanların ödemeleri 3 ay süreyle ertelenmiştir. Böylece 7 binden fazla esnaf ve sanatkarımız 700 milyon liralık bir kredi geri ödeme yükünü 3 ay süreyle erteleme imkanına kavuşmuştur. Erteleme kararımızın Düzce’deki hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. Yükseköğrenim öğrencilerimizin kredi-burs miktarını, hatırlayın biz göreve geldiğimizde ne veriyorlardı; 45 liracık. Verdikleri buydu. Bu yıl itibariyle lisansta 850 lira idi. Şimdi bunu 850 liradan bin 250 liraya çıkarıyoruz. Yüksek lisansta bin 700 liraya, doktorada 2 bin 550 liraya yükselmiştik. Ayrıca geçtiğimiz temmuz ayında daha önce kredi almış öğrencilerimizin geri ödemedeki TEFE-TÜFE oranlı güncellemelerin tamamını silerek sadece ana para ödemesini sağlayan bir düzenlemeye gittik. Böylece 3,3 milyon öğrencimizi 27 milyar liralık bir maddi yükten kurtardık. Bununla kalmadık; 2022-2023 döneminde ücretlere zam yapmayarak öğrencilerimizi geçen yıl ki fiyatla yurtlarımızda barınabilmelerini sağladık” diye konuştu.

‘YENİ KREDİ VE BURS RAKAMLARININ HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM’

Erdoğan, ayrıca devlet yurtlarında kalan öğrencilere verdikleri barınma yardımını aylık 750 liradan bin 800 liraya çıkardıklarını ifade ederek, “Hamdolsun bu yıl 850 bin kişiyle yurtlarımızda rekor barınma sayısına ulaştık. Şimdi de Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan kredi veya burs alan 1 milyon 424 bin öğrencimize önümüzdeki yıl ödeyeceğimiz rakam; 2023 yılı kredi burs rakamını lisans öğrencilerinde 850 liradan bin 250 liraya, yüksek lisans öğrencileri için bin 700 liradan 2 bin 500 liraya, doktora öğrencileri için 2 bin 550 liradan 3 bin 750 liraya çıkartıyoruz. Yeni kredi ve burs rakamlarının tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Read More