Haberler Bakan Akar’dan Yunanistan’a uyarı: Yarınlarının iyi olmasını isteyenler yanlışlarından dönmeli

Haberler

ANKARA MİLLİYET / Bakan Akar başkanlığında TSK komuta kademesi ve birlik komutanlarının katılımıyla videokonferans toplantısı düzenlendi.

class=’medyanet-inline-adv’>

Toplantıya; Akar’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, bakan yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Şuay Alpay ile birlik komutanları katıldı. Faaliyetler ve sahadaki durumla ilgili bilgi alan Akar, komutanlara seslendi. Son dönemde Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere değinen Akar, “Yunanistan akıl, mantık ve hukuk dışı talep ve iddialar ile sürekli provokatif eylem ve saldırgan söylemlerle gerginliği artırmak için her türlü girişimde bulunmaktadır” dedi.

KARŞILIK VERİLİYOR

Yunanistan’ın yaptığı her türlü haksız, hukuksuz eyleme, mütekabiliyet kapsamında diplomatik alanda ve sahada gerekli karşılığın verildiğini belirten Akar, şunları söyledi:

class=’medyanet-inline-adv’>

“Herhangi bir oldubittiye müsaade etmemiz asla mümkün değil. Beklentimiz, bazı Yunan siyasilerin ve askeri şahısların iç politik amaçlarla uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından derhal vazgeçmeleri, problemlerin diyalog yoluyla çözümüne odaklanmaları ve tarihten ders almalarıdır. Yarınlarının iyi olmasını isteyenler, dünün ve bugünün yanlışlarından dönmelidirler.”

haberler Bakan Akardan Yunanistana uyarı: Yarınlarının iyi olmasını isteyenler yanlışlarından dönmeli

KİMYASAL BULGUYA RASTLANMADI

Akar, “kimyasal silah” iddiasına karşı yaptıkları açıklamalara rağmen bu “iftiraları atmaya” devam edenlerin olduğunu belirterek, “Kara Kuvvetleri Komutanlığından giden heyetimiz bölgede incelemeler yaparak, numuneler topladı. Bu numuneler Sağlık Bakanlığının laboratuvarlarında uzmanlar tarafından incelendi. Sonuç olarak herhangi bir kimyasal silahla ilgili bir bulguya rastlanmadığını açık olarak raporladılar” diye konuştu. Bununla ilgili açıklamaları Milli Savunma Bakanlığının bütçesi görüşülürken Genel Kurul’da da yaptığını hatırlatan Akar, “Bugün yine bu konuda her türlü alçaklığı yapmayı sürdüren bazı yayınlar var. Bazı milletvekilleri de bilerek veya bilmeden bunlara alet oluyorlar. Bir kez daha ifade ediyoruz ki Türk Silahlı Kuvvetlerinde kimyasal silah ve mühimmat üretilmemekte, geliştirilmemekte, stoklanmamakta, kullanılmamakta envanterde uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanmış hiçbir silah ve mühimmat asla bulundurulmamaktadır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

haberler Bakan Akardan ABDye üniforma uyarısı

haberler Bakan Akar, Fransız mevkidaşı ile görüştü

Read More