Espresso ile Yapılan 5 Kahve


Türk kahvesinden filtre kahveye kadar pek çok çeşidi bulunan bu lezzetli içecek, hemen her damak tadına uygun tariflerle karşımıza çıkar. Her kahve tutkununun bildiği, hazırlanışı en kolay ve aroması en yoğun kahvelerden biri olan espresso, 1900’lü yıllarda İtalya’da ortaya çıktı ve tüm dünyaya yayıldı.

Eğer aklınızı “Espresso nasıl yapılır?” sorusu kurcalıyorsa kısaca anlatalım. Espresso kahve yapımı için kaynatılmış suyun ince öğütülmüş toz kahveden yüksek basınçla geçmesi gerekir. Kahve hazırlanırken en iyi sonucu almak için genellikle kaşıklı kahve makinesi kullanılır ve filtre yerine süzgeç tercih edilir. Bu sayede kahve yağı, yoğun lezzetinden hiçbir şey kaybetmez. Kaynayan su, yüksek basınçla kahveden geçtikten sonra içimi sert ve yoğun bir aromaya sahip espresso elde edilir. Espresso baz alınarak hazırlanan kahve çeşitleri; içerisine konulan süt, su, şeker, şurup ve süt köpüğüne göre farklı isimler alır. Siz de espressoyu seviyor ve onunla hazırlanan kahve çeşitlerini merak ediyorsanız işte karşınızda espresso ile yapılan 5 farklı kahve!

Klasik Kahve Tadını Sevenlere: Americano

Espresso ile Yapılan 5 Kahve - Resim : 1

Americano, espresso ve sıcak su karışımından oluşur. İçimi espressoya kıyasla daha yumuşaktır. İçerisine süt ve tatlandırıcı gibi eklemeler yapılmadığı için filtre kahveye benzetilir ancak yoğun aromaya sahip olduğundan filtre kahveden ayrılır. Espressoyu sert bulanlar için en iyi alternatiflerden biri olan Americano, dünya genelinde kabul gören 170-180 ml’lik fincanlarda sunulur. 2/3’ü sıcak su ile doldurulan fincana bir shot espresso (7 gram kahve ile hazırlanan, yaklaşık 30 ml espresso) ilave edilerek hazırlanır. Americano hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ön önemli nokta, kahvenin suya eklenmesi. Eğer kahveye kaynar su ilave edilirse bu; kahveyi yakabilir, acı ve içimi kötü bir kahvenin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yumuşak İçimli Kahveleri Tercih Edenlere: Latte

Espresso ile Yapılan 5 Kahve - Resim : 2

Latte günümüzde en çok ismi duyulan, espresso bazlı kahve çeşitlerinden biri. Bu kahve, genellikle kafe ve kahve dükkânlarında üzerine yapılan çeşitli süslemelerle âdeta kahve içimine görsel şölen de ekleyerek sunulur. Latte; süt, süt köpüğü ve espressonun buluşturulmasıyla elde edilir. İçeriğindeki süt, espressonun sert aromasını yumuşatır. Lattede kullanılacak süt köpüğünün çok katı ve hacimli olmaması gerekir. Bu noktada ince gözenekli olan mikro köpük, en ideal olandır. Latteyi hazırlamak için 250 ml’lik bir bardağa önce 40-50 ml kadar double espresso eklenir. Ardından kahvenin üzerine 200 ml’ye yakın köpürtülmüş süt ilave edilir.

Benzersiz Köpüğüyle: Cappuccino

Espresso ile Yapılan 5 Kahve - Resim : 3

Espresso bazlı kahvelerden biri de cappuccino. Yumuşak içimi ve benzersiz lezzetiyle kahve tutkunları tarafından tercih edilen cappuccino, bir shot espressoya süt ilave edilerek hazırlanır. İçeriğinde bulunan yoğun köpüğüyle diğer kahvelerden ayrılır. Kaliteli bir cappuccino için köpüğün bardak seviyesini geçmemesi gerekir. Cappuccino hazırlanırken yaklaşık 150 ml’lik fincana 1/4 oranında espresso konur. İçeceğin kalanı ise süt ve sütün çırpılmasıyla elde edilen süt köpüğünden oluşur.

Farklı Bir Lezzet Arayanlara: Lungo

Espresso ile Yapılan 5 Kahve - Resim : 4

Sıcak ve yumuşak içimli kahve sevenlerin sıklıkla tükettiği lungo, espresso makinesiyle hazırlanır. Espressodan farklı olarak daha fazla miktarda su ile demlenir. Espresso 7 gram kahvenin yaklaşık 30 ml su ile demlenmesiyle hazırlanırken lungoda su miktarı 50-60 ml’ye çıkar. Ayrıca espresso çok kısa sürede demlenirken lungonun demlenme süresi 1 dakikayı bulur. Bu sayede hem daha yumuşak içimli hem yoğun aromalı bir kahve elde edilir.

Çikolata Tutkunlarının Gözdesi: Mocha

Espresso ile Yapılan 5 Kahve - Resim : 5

Mocha, latteye sıcak çikolatanın ilave edilmesiyle hazırlanan espresso bazlı kahvelerden biridir. Özellikle çikolata sevdalarının severek tercih ettiği mocha, benzersiz lezzetiyle dünya genelinde en çok tercih edilen kahveler arasında yer alır. Kahve hazırlanırken double shot espressonun üzerine yaklaşık 24 gram çikolata tozu ya da damak zevkine göre eritilmiş çikolata eklenir ve iyice karıştırılır. Ardında üzerine; ısıtılmış, yaklaşık bir parmak kalınlığında köpürtülmüş süt ilave edilir. Mochaya damak tadına göre nane ve vanilya şurubu ile farklı aromalar da kazandırılabilir. Son olarak isteğe göre üzeri tarçın, çikolata tozu, krem şanti veya marshmallow gibi farklı lezzetlerle süslenebilir.

Siz de espresso içmeyi seviyorsanız espresso yapımıyla ilgili tüyolara göz atabilirsiniz. Birbirinden lezzetli espresso bazlı kahve deneyimine ortak olmak için tchibo.com.tr adresini ziyaret edebilir, Tchibo kahve çeşitlerini avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Read More

Yorum yapın