Drone ile DNA toplamaya başladılar! Büyük keşif


Ekip, küçük bir böcek ve kuş DNA’sı almak için hayatlarını riske atacak dağcılar işe almak yerine, genetik materyali yakalamak için ağaçlara bir toplama uçağı uçurdu.

Araştırmacılar, yapışkan toplama kafesi ile donatılmış bir quadcopter kullandılar. Bu drone ağaç dalları en ufak bir dokunuşta bükülebildiğinden ve drone’un DNA toplamak için dallara dokunması gerektiğinden, drone ile dal arasındaki basıncı ölçmek için kuvvet sensörleri kullanan dokunsal tabanlı bir kontrol şemasına sahip. Drone inişini dallara göre ayarlıyor ve değerli malzemeyi yere savurmaktan kaçınacak kadar yumuşak bir şekilde dala yaslanıyor.

Drone’nun “yapışkan bant ve su ve DNA içermeyen şeker çözeltisiyle nemlendirilmiş pamuklu gazlı bezden” yapılmış yapışkan bir yüzeye sahip kafesi daha sonra numuneleri alıyor.

Drone ile DNA toplamaya başladılar! Büyük keşif - Resim : 1

Drone ile DNA toplamaya başladılar! Büyük keşif

Kafes, bilim adamlarının örnekleri alıp bir laboratuvara gönderdikleri üsse geri dönmeden önce her bir dala yaslanıp eDNA’yı toplamak için yaklaşık 10 saniye harcıyor. İnsansız hava aracı bu yolla böcekler ve memelilerden kuşlara ve amfibilere kadar değişen 21 hayvan sınıfını tanımlamaya yetecek kadar genetik materyali başarıyla topladı.

Ancak, bilim adamları bunun devam eden bir çalışma olduğunu açıkça belirtiyorlar. Örneğin, son araştırma gününde ekip, önceki geceki yağmur nedeniyle eDNA tespitinde bir düşüş fark etti ve bu da yöntemin onlara yalnızca son sağanak yağıştan bu yana hangi canlıların ziyaret edildiğini söylediğini gösteriyor. Ek olarak, iki toplayıcının performansında açıklanamayan farklılıklar fark ettiler ve bu da ekipman varyasyonları hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Araştırmacılar, çalışmalarının çevre biyologlarının ulaşılması en zor yerlerde hangi yaratıkların yaşadığını öğrenmesini kolaylaştıracağını ve araştırma maliyetlerini azaltacağını umuyor. Yaklaşım, sonunda bilimsel topluluğun çevresel değişikliklerin biyoçeşitliliği nasıl etkilediğini anlamasına yardımcı olabilir, belki de nesli tükenmekte olan veya savunmasız türlerin çok geç olmadan belirlenmesine yardımcı olabilir.

Read More

Yorum yapın