Coinbase’den beklenmedik hamle! Peki şimdi ne olacak?


Şirketin CEO’su Brian Armstrong, personele gönderdiği bir notta, kripto pazarındaki ve daha geniş ekonomideki gerilemenin ortasında, işletme giderlerini çeyrekten çeyreğe %25 oranında azaltmak için çağrıda bulunduğunu ve  bunun işten çıkarmalara yol açtığını söyledi. Coinbase, web sitesinde 4.700’den fazla çalışanı olduğunu ve personelinin yaklaşık beşte birini işten çıkartacağını söylüyor.

İşten çıkarmalara neden olan bazı faktörlerin şirketin kontrolü dışında olduğunu kabul eden Armstrong, sorumluluk üstlendiğini de söyledi. Geriye dönüp bakıldığında Coinbase’in haziran ayında daha fazla insanın işe geri dönmesine izin verebileceğini de sözlerine ekledi.

Armstrong, şirketin “iyi bir sermayesi olduğunu ve kripto para biriminin hiçbir yere gitmediğini” söyledi ve FTX’in çöküşü gibi son olayların ve düzenleyicilerin daha net kurallarının uzun vadede Coinbase’e fayda sağlayabileceğini kaydetti. Ancak, bu değişiklikler bir gecede olmayacak. Armstrong, “Kripto piyasasındaki gerilemeleri atlatmak ve ortaya çıkabilecek fırsatları yakalamak için uygun operasyonel verimliliğe sahip olduğumuzdan emin olmalıyız” diye yazdı.

2023 planlamasında Coinbase lideri “her senaryoda başarılı olma şansımızı artırmak için harcamaları azaltmanın” gerekli olduğuna karar verdiğini belirtti. Armstrong, hem kripto piyasasının hem de tüm ekonominin aynı anda ilk kez bir gerileme yaşadığını belirtiyor ve planlamanın Coinbase’in son on yılda birkaç ayı piyasasında hayatta kalmasına yardımcı olduğunu ekliyor.

Coinbase’den beklenmedik hamle! Peki şimdi ne olacak?

İşten çıkarmalar nedeniyle Coinbase, başarı olasılığı daha düşük olan bazı projeleri iptal ediyor. Diğer takımlar, daha az personel sayısıyla iş yapabilmek için ayarlama yapmak zorunda kalacak. Armstrong, işten çıkarılan çalışanlara bugün bilgi verileceğini söyledi.

ABD’de işten çıkartılan işçiler, her yıl için fazladan iki haftalık hizmet, sağlık sigortası ve diğer avantajlarla birlikte en az 14 haftalık taban ücretten oluşan bir tazminat paketi alacak. Şirket, çalışma vizesi olanlara “ekstra geçiş desteği” sunacağını söylüyor. Coinbase, benzer desteği diğer ülkelerdeki yerel istihdam yasalarına uygun olarak işten çıkarılan işçilere de uzatacak ve işten çıkarılanların bir sonraki işlerini bulmalarına yardımcı olacak.

Coinbase son zamanlarda başka sorunlarla da uğraşmak zorunda kaldı. Temmuz ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun şirketin kayıt dışı menkul kıymet satıp satmadığı konusunda soruşturma başlattığı bildirildi. Coinbase, bu ayın başlarında, kısmen yeterli geçmiş kontrolleri yapmayı ihmal ederek ve çok sayıda işaretlenmiş işlem birikimine sahip olarak, platformu “ciddi suç teşkil eden davranışlara karşı savunmasız” hale getirdiği iddiasıyla New York mali düzenleyicisiyle 100 milyon dolarlık bir uzlaşmaya vardı.

Read More

Yorum yapın