Bazı Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarındaki sorun için resmi adım atıldıAMD Radeon RX 7900 XT / XTX

RDNA 3 temelli AMD Radeon RX 7900 XTX ekran kartı, bu aralar peki iyi haberler ile gündemde gelmiyordu.

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Zen4 temelli yeni AMD Ryzen işlemciler sonrasında karşımıza çıkan RDNA 3 temelli Radeon 7000 ekran kartları, Nvidia’nın tüm detaylarına burada yer verdiğimiz RTX 40 serisi ekran kartlarının karşısına çıktı. Seride ilk aşamada RX 7900 XTX ve RX 7900 XT modelleri yer alıyor ve çıkan ilk incelemeler kartların GeForce RTX 4080 karşısında fiyat-performans konusunda iddialı olduğunu gösteriyor. Ancak kartlar şimdiye kadar pürüzsüz bir deneyim ortaya koymadı. Birçok yazılım sıkıntısına sahip olduğu belirtilen (AMD çözmek için söz verdi) ekran kartları, yüksek ısı özelinde de eleştiri oklarının hedefinde yer alıyor.

AMD’nin yeni işlemcileri gibi yeni ekran kartları da yüksek ısıda çalışıyor. Firma bunun normal olduğunu sık sık dile getiriyor. Ancak AMD’nin referans tasarımına sahip yeni nesil ekran kartları bazı testlerde sıcaklık açısından sınırları aşırı zorluyor. Andreas Schilling tarafından sayfanın altındaki Tweet içerisinde gösterildiği kadarıyla bazı RX 7900 XTX ekran kartlarının “GPU Junction (GPU bölümü üzerindeki en sıcak nokta tamamı değil)” sıcaklığı tam 110 dereceye kadar çıkıyor.

Bu kartlarda genel sıcaklık 50-60 derece seviyesinde geziyor ancak bir noktadaki 110 derece sıcaklık, “thermal throttling (Isı nedeniyle güç kısılıyor)” sorunu ortaya çıkarıyor. Başta bunun normal olduğunu aktaran AMD, daha sonra durumu kabul etti konu hakkında resmi bir inceleme başlatıldığını duyurdu. Bugün ise firmanın bu konudaki sorunu tam olarak tespit ettiği ve problemli kartlarda değişim yapacağı ortaya çıktı. Aktarıldığı kadarıyla sorun bazı referans modellerin “vapor chamber” olarak geçen soğutma altyapılarında yeterli sıvı olmamasından kaynaklanıyor. Bu gerçekten garip sorun sevindirici şekilde RX 7900 XT ekran kartlarında görülmüyor.

I did collect some data on GPU temp, hot-spot temp and ΔT for some Radeon RX 7900 XTX. A 110 °C hot-spot with thermal throttling should not be normal. So far, only MBA designs are affected. You guys have this on your radar @sherkelman?https://t.co/u766QaoC0p pic.twitter.com/Httjw0O1JP

— Andreas Schilling 🇺🇦 (@aschilling) December 20, 2022

AMD RX 7900 XTX ve RX 7900 XT yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More