Apple Watch satışlarına yasak gelebilir, sebebi ise oldukça ilginç!


Akıllı saat denildiğinde her ne kadar akla birçok marka ve model geliyor olsa da yeni bir akıllı saat alacak herkesin aklından bir saniyeliğine de olsa Apple Watch modelleri geçiyordur.

Özellikle Apple Watch Ultra modeliyle adeta sektöre yeni bir soluk getiren Amerikalı teknoloji devi, bugüne kadar oldukça iyi bir satış performansı göstermenin haklı gurunu yaşıyordu. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nden yani kendi özvatanından gelen bir haber, Apple’ın canını fazlasıyla sıkmış olabilir.

Apple Watch satışlarına yasak gelebilir, sebebi ise oldukça ilginç!

Gelen bilgilere göre Apple, kendisine açılan bir davayı kaybetti. Üstelik bu öyle sıradan bir dava da değil. Bu davanın konusu ise, ülke genelinde sağlık alanında çalışmalar yapan Masimo isimli şirketin Apple’a kandaki oksijen takibi sensörüne ait bazı patentlerin kendisinin olduğunu ve bu patentlerin Apple tarafından izinsiz kullanıldığına yönelik suçlamada bulunması.

Nitekim Apple, bu özelliği Apple Watch Series 6 modellerinden bu yana kullanıyor. Tabi bu davayı Masimo isimli şirketin kazanması, Apple’ın gerçekten bir patent ihlali yapmış olması durumunu ortaya koyuyor ki böyle bir durumda bahsi geçen Apple Watch modellerinin satışı yasaklanabilir. Ancak tabi ki bu öyle söylenildiği kadar kolay değil. Zaten Apple’da karara karşı itiraz etmek için hazırlık yapıyor. Bakalım genelde her tür iddia ve gelişme karşısında suskunluğunu koruyan Apple, bu hususa ilişkin bir ayrıcalık yapıp herhangi bir açıklama yapacak mı?

Read More

Yorum yapın