Apple ve Ericsson arasındaki patent odaklı yasal savaş sona erdiiPhone 14 LOG Görsel Apple

Apple ve Ericsson arasında uzun süredir süren yasal savaş sonunda sona erdi. İki isim bir lisans anlaşmasına imza attı.

Apple ve Ericsson arasındaki patent ihlal savaşı çok uzun zamandır devam ediyordu. Hatta Ericsson geçtiğimiz aylarda Apple’ın iPhone’larda kullandığı 5G donanımlarında kendi patentlerini ihlal ettiğini kanıtladığı davalardan birisini Kolombiya merkezli olarak kazanmıştı. Mahkeme bu bağlamda 5G’li iPhone 12 ile 13 serisi ve 5G’li iPad Pro modellerinin Kolombiya sınırları içerisinde satışına yasak getirmişti. Teknoloji devi Apple’ın Ericsson’un standarda esas patentlerin lisanslanması özelinde uluslararası olarak uygulanan FRAND kuralını (Adil, makul ve ayrımcı olmayacak) ihlal ettiğini belirtiyordu. Ericsson, Apple’ın açıklamasına göreyse patent lisans bedeli özelinde çok yüksek bir rakam istiyordu.

Aralarında 2015 yılından bu yana büyük bir yasal savaş süren ikili, yakında anlaşabilecek gibi görünmüyordu ancak bu sürpriz şekilde böyle olmadı. Kolombiya merkezli yasaklama kararı diğer ülkelere yayılmadan önce anlaşmaya varıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anlaşma yapılan açıklamaya göre patentli hücresel teknolojilerin kullanımına ilişkin bir lisanslama içeriyor ve diğer bazı patent haklarını da kapsıyor. Ericsson ile Apple’ın teknoloji geliştirme ve iş birliklerini güçlendirme amacıyla karşılıklı olarak anlaştığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Küresel bir patent lisans anlaşmasına varılması nedeniyle her iki şirket tarafından çeşitli ülkelerde açılan davalar da sona erdiriliyor.

Apple ve Ericsson olayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More