Apple Reality Pro için tanıtım ve satış dönemleri ortaya çıktıApple Reality Pro karma gerçeklik başlığı LOG Tasarım

Uzun zamandır gündemde olan Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığı için Mark Gurman yeni açıklamalarda bulundu.

Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığı, Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre WWDC öncesinde düzenlenecek bir bahar etkinliği kapsamında lanse edilecek. Bu konuda henüz net bir tarih verilmiyor ancak başlığın hemen elde edilemeyeceği iddia ediliyor. Gurman’a göre Reality Pro ancak yılın sonuna doğru satışa çıkacak, bu açıdan özellikle 2024 yılında dikkat çekecek. Tanıtımı ile çıkışı arasındaki zamanı uygulama / oyun / içerik seçeneklerini artırmak için biraz açacak gibi görünen Apple, Gurman’ın açıklamasına göre modeli şimdide bazı geliştiricilere göndermeye başlamış durumda.

Ürünün xrOS işletim sistemi ve diğer yazılım temeli için WWDC 2023’te önemli duyurular yapacağı söylenen Apple, bu ürüne çok büyük önem veriyor, bu açıdan firma tarihindeki en büyük donanım duyurularından birisi yolda bulunuyor. Apple’ın sırf bu ürün için iOS 17’nin özelliklerini geri plana ittiği söylenirken, şirketin artırılmış gerçeklik temelli bir App Store hazırladığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. 

Geçtiğimiz hafta aktarılan bilgilere göre modelde ufak motorlar olacak ve bunlar içerdeki lensleri / optikleri takan kişiye göre otomatik olarak ayarlayacak. Yan tarafında bir döndürülebilir buton taşıyor bilgisi verilen başlık, buradan gerçek ile sanal görüntü arasında hızlı geçiş sunacak. Kişiler bu buton ile başlığı çıkarmadan etrafı istedikleri zaman görebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerleşik hoparlöre sahip olacak Apple karma gerçeklik başlığı, AirPods Pro’da da yer alan H2 çip ile gelecek. Bu çip sayesinde başlık ile kulaklık arasında düşük gecikmeli aktarım sağlanacak. Daha önce söylenenin aksine değiştirilebilir kafa bandı tasarımını benimsemediği aktarılan başlık, 120 derece görüş açısı sunacak ve gözlük kullananlar için manyetik olarak takılacak numaralı lensler ile kullanılabilecek. Bunları Apple yüksek ihtimalle belirli pazarlarda özel anlaşmalar üzerinden satacak.

Apple karma gerçeklik başlığının dışında düşük yenileme hızına sahip bir ekran olacak. Bu ekran sayesinde başlığı takan kişinin yüz ifadelerini çevredekiler görebilecek. Bu ve çevre taraması için çok sayıda kamera ile donatılan başlık, Sony’den gelen ana ekranında toplam 8K çözünürlük (Her göze 4K) sunacak ve 5 nm üretim sürecinden çıkan iki farklı işlemci ile yüksek bir performans ortaya koyacak. Model için geçen konuşulan fiyat etiketi ise tam 3 bin dolar seviyesinde yer alıyor.

Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığı yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More