Apple Reality Pro için büyük bilgiler paylaşıldı

Bu yıl bitmeden karşımıza çıkarılacak karma gerçeklik başlığı Apple Reality Pro için Mark Gurman yeni bilgiler paylaştı.

Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığı, Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre WWDC öncesinde düzenlenecek bir bahar etkinliği kapsamında lanse edilecek. Bu konuda halen net bir tarih verilmiyor ancak başlığın hemen elde edilemeyeceği iddia ediliyor. Gurman’a göre Reality Pro ancak yılın sonuna doğru satışa çıkacak, bu açıdan özellikle 2024 yılında dikkat çekecek. Ürün için bu akşam ekstra bilgiler veren Gurman, modelin AR ile VR arasında hızlı geçiş yapabildiğini (Bunun için fiziksel bir tuş konulmuş) aktardı. iOS benzeri yenilikçi bir arayüze sahip olan Reality Pro, ilk defa gündeme geldiği üzere Mac bilgisayarların ekran görüntüsünü bünyesine alabilecek. Tam 3 bin dolar fiyatla pazara sunulacak Reality Pro, bu özellik sayesinde adeta giyilebilir bir monitör olarak görev yapabilecek.

Göz ile el takibi konusunda çok yetenekli olduğu, bu konuda büyük fark yarattığı ve birçok farklı el hareketi ile rahatlıkla yönetilebileceği aktarılan Reality Pro, özellikle video oynatma konusunda inanılmaz iyi bir deneyim ortaya koyacak yorumunu alıyor. Modelde FaceTime temelli video görüşme odağı da ağır basıyor. Kişilerin yüzünü sanal bedenlere gerçekçi olarak ekleyebilecek bilgisi verilen başlık, bu sayede iki kişinin sanal bir ortamda karşılıklı sohbet etmesinin önünü açacak. Burada çok gerçekçi bir deneyimin sunulacağı iddia ediliyor.

Modelde batarya konusunda birçok rakipten farklı bir yol izlenecek. Gurman tarafından verilen bilgiye göre modelin bataryası harici yapıda ve kişilerin cebinde taşıması gereken bir seçenek olacak. Güç direkt olarak kablo üzerinden aletin kendisine taşınacak, burada iki saatlik bir kullanım elde edilecek. Gurman’a göre modelin bataryası üst üste konulmuş iki iPhone 14 Pro Max kadar büyük boyutta ve ağır yapıda. Apple’ın yerleşik bataryalı seçenekler de test ettiği belirtiliyor ancak son karar harici batarya gibi görünüyor. Soğutma için aktif fanlar kullanacak denilen Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığı, Safari, Fotoğraflar, E-Posta, Mesajlar, App Store ve Apple TV” gibi uygulamalara da sahip olacak. Kişilerin elleriyle yazı yazabileceği bir sistemin de geliştirildiği ürünün oyunları için, Apple’ın özel bir yazılım temeli hazırladığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ürün direkt olarak “xrOS” işletim sistemini (iOS temelli olması bekleniyor) temel alacak. Elbette ismin çok büyük bir anlamı bulunmuyor ancak yine de “geleceği şekillendirecek” iddiasındaki bir işletim sistemi için marka adı ses getiriyor. Burada “xr” takısının “extended reality” yani “genişletilmiş gerçeklik” olduğu belirtiliyor. OS ise elbette “operating system” yani işletim sisteminin kısaltması olarak kullanılıyor.

Geçtiğimiz ay aktarılan bilgilere göre modelde ufak motorlar olacak ve bunlar içerdeki lensleri / optikleri takan kişiye göre otomatik olarak ayarlayacak.  Yerleşik hoparlöre sahip olacak Apple karma gerçeklik başlığı, AirPods Pro’da da yer alan H2 çip ile gelecek. Bu çip sayesinde başlık ile kulaklık arasında düşük gecikmeli aktarım sağlanacak. Daha önce söylenenin aksine değiştirilebilir kafa bandı tasarımını benimsemediği aktarılan başlık, 120 derece görüş açısı sunacak ve gözlük kullananlar için manyetik olarak takılacak numaralı lensler ile kullanılabilecek. Bunları Apple yüksek ihtimalle belirli pazarlarda özel anlaşmalar üzerinden satacak. Çevre taraması için çok sayıda kamera ile donatılan başlık, Sony’den gelen ana ekranında toplam 8K çözünürlük (Her göze 4K) sunacak ve 5 nm üretim sürecinden çıkan iki farklı işlemci ile yüksek bir performans ortaya koyacak.

Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığı yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More