Apple dokunmatik ekranlı bir MacBook Pro üzerinde çalışıyor


Dokunmanın iPad gibi bir üründe daha iyi olduğunu söylemeye özen gösteren bir şirket için, dokunmatik ekranlı bir MacBook büyük bir değişiklik olurdu ancak geleneksel Apple dizüstü bilgisayar tasarımından çılgınca bir sapma da beklemeyin.

İddia edilen dokunmatik ekranlı MacBook Pro, “muhtemelen” hala macOS çalıştıracak ve standart bir izleme dörtgeni ve klavye içerecek. Ancak, Windows dizüstü bilgisayarlara ve 2’si 1 arada bilgisayarlara benzer şekilde, ekrana dokunma ve hareketlerine sahip olacak. Rapor, Apple’ın dokunmatik girişi zaman içinde diğer Mac modellerini içerecek şekilde genişletebileceğini, ancak şu anda macOS ve iPadOS’u birleştirmeyi planlamadığını söylüyor.

Ayrıca rapor, Apple’ın daha geniş bir MacBook Pro revizyonunun parçası olarak Mac ekranlarını OLED’e kaydırdığını yineliyor. Mevcut Mac’lerde LCD’ler bulunurken iPhone’larda (iPhone SE hariç) ve Apple Watch’larda OLED ekranlar kullanılıyor.

Apple dokunmatik ekranlı bir MacBook Pro üzerinde çalışıyor

Apple, Touch Bar’ı 2016’da MacBook’larda tam dokunmatik ekran özelliklerine yönelik bir önlem olarak piyasaya sürdü. Klavyenin üzerindeki şerit, sistem ve uygulama içi kısayolları, yazım önerilerini ve diğer dokunmatik girişleri içeriyordu. Ancak geliştiriciler veya Apple’ın en sadık müşterileri tarafından hiçbir zaman benimsenmedi ve Apple’ın 2021 MacBook Pro yeniden tasarımından kaldırıldı.

Steve Jobs’ın dokunmatik ekranların Mac’lere ait olmadığı konusundaki ısrarı hakkında çok şey söylenmiş olsa da, bu, şirketin “Steve’in müjdesine” aykırı şekilde ilk kez hareket etmesi olmayacak. Örneğin, Jobs büyük iPhone’lar, küçük tabletler ve iPad kalemleriyle de alay etmişti ancak bugün, Apple size memnuniyetle bir iPhone 14 Pro Max, iPad mini ve Apple Pencil satıyor. Jobs’ın vizyonu şirketin DNA’sına büyük ölçüde aşılanmış olsa da, bilgisayar dünyası 2011’den bu yana oldukça değişti.

Read More

Yorum yapın