AMD’nin Radeon RX 7900 XTX kartı da sıcaklık sorunlarıyla uğraşıyor!


Nvidia’nın yeni tanıttığı RTX 40 serisindeki kablo eritme sorununa benzer bir durumu şimdi de AMD yaşıyor. Şirketin çıkarttığı yeni grafik kartında (RX 7900 XTX) ısınma problemleri ortaya çıktı.

Haftalarca süren şikayetlerin ardından AMD nihayet Radeon RX 7900 XTX kartlarındaki yüksek sıcaklıkların ve beklenmeyen yavaşlamaların termal çözümlerle alakalı bir durum olduğunu açıkladı.

AMD Radeon RX 7900 ısınmaya başladı

AMD, bazı Radeon RX 7900 XTX grafik kartlarının GPU sıcaklıkları ve sensör tarafından okunan maksimum sıcaklıkların 110C’ye kadar ulaştığı termal sorunların olduğunu kabul etti.

AMD başlangıçta 110C’nin normal bağlantı sıcaklığı olduğunu açıklamıştı. Daha sonra ise sorunun farkına varan şirket satışları durdu ve beklenmedik termal sorunlar yaşayan kullanıcıların müşteri desteğiyle iletişime geçmelerini tavsiye etti.

Roman “der8auer” Hartung (hız aşırtma uzmanı) tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmada, aşırı ısınma sorunlarının suçu Radeon RX 7900 XTX’in buhar odasından kaynakladığı ortaya çıktı.

Isınma sorununun AMD’nin bizzat ürettiği Radeon RX 7900 XTX MBA (Made By AMD) kartlarında bile olduğu biliniyor. Zira kullanıcılardan gelen şikâyet e-postalarında bu kartlarında olduğu biliniyor.

AMD’nin sorunları doğrular nitelikteki resmî açıklamasına göre tek suçlu termal macun, zira şirket “Bazı kullanıcıların AMD tarafından üretilen AMD Radeon RX 7900 XTX grafik kartlarını kullanırken yaşadığı beklenmedik yavaşlamanın nedenini belirlemek için çalışıyoruz. Bugüne kadarki gözlemlerimize dayanarak, sorunun bilgisayarda kullanılan termal çözümle ilgili olduğuna inanıyoruz. Etkilenen kartlar için bu sorunu çözmeye kararlıyız. Bu beklenmeyen yavaşlamayı yaşayan müşterilerimizin, AMD Destek ile iletişime geçmelerini öneriyoruz. ( https://www.amd.com/en/support/contact-call )” dedi.

Görünüşe göre yalnızca AMD ve ortakları tarafından satılan kartlar ve AMD üretimi Radeon RX 7900 XTX GPU’lar bu sorundan etkilenmiş. Özel soğutucu tasarımlara sahip kartlar şu an için güvenli görünüyor.

Read More

Yorum yapın